Reklamsız Sözcü

Ateşkes bitti… Ortalık kan gölüne döndü

Afganistan'da hükümet ve Taliban arasında Ramazan bayramı süresince alınan ateşkes kararının ardından, Taliban yine ortalığı kan gölüne çevirdi. Ülkenin batısındaki Badghis şehrinde güvenlik noktasına düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre güvenlik güçlerine bağlı 30 kişi hayatını kaybetti.

Sozcu.com.tr
09:48 -
Ateşkes bitti… Ortalık kan gölüne döndü

Taliban, Ramazan bayramı için gözettiği ateşkesin ardından bugün düzenlediği ilk büyük eylemde Afganistan’ın batısındaki Badghis vilayetinde bir askeri üsse saldırarak 30 askeri öldürdü ve üssü ele geçirdi.

Taliban‘ın üç günlük ateşkesi Pazar günü sona ermişti. Vali Abdul Gafur Malikzai, sabah saatlerinde iki güvenlik noktasının, Badghis vilayet konseyi üyesi Abdül Aziz Bek ise Balamerghab’da bir askeri üssün Taliban militanlarının saldırısına uğradığını söyledi.

Bek, “Birkaç yönden çok sayıda Taliban geldi. Saatler süren çatışma sonunda 30 Afgan askeri öldü ve üs Taliban‘ın eline geçti” dedi.

Bek, bölgede çıkan diğer çatışmalarda 15 Taliban militanının öldürüldüğünü ve örgütün saldırı öncesi keşif hazırlığını ateşkes günlerinde yaptığını bildirdi.

Saldırılar konusunda Taliban‘dan henüz bir açıklama gelmedi.

Bayram günlerinde hükümet de kendi adına ateşkes ilan etmişti. Bu günlerde kentlere gelenTaliban savaşçıları ile Afgan güçleri Ramazan ayının bitimini birlikte kutlamışlardı.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Ghani, bugün sona erecek olan hükümet ateşkesini 10 gün süreyle uzatma kararı almıştı.

Taliban militanlarının başkent Kabil ve diğer kentlere serbestçe girmelerine imkan veren bu uygulama eleştirilmişti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:30 20.06.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more