Atina 2 Yunan asker kararına ateş püskürdü

Geçtiğimiz aylarda Türkiye sınırına geçtikten sonra gözaltına alınan ve yargı süreci devam eden Yunan askerler hakkında Atina yönetimi açıklamalarda bulundu. Edirne'de tutuklanan teğmen Angelos Mitretodis ile çavuş Dimitris Kouklazis'e tahliye çıkmamasının ardından Yunanistan hükümet sözcüsü, "Diplomatik mücadele için insanların hayatlarıyla oynayamayız" dedi.

Atina 2 Yunan asker kararına ateş püskürdü

Ankara-Atina hattında yaşanan gerilim dinmek bilmiyor… 15 Temmuz sonrasında Yunanistan’a sığınan FETÖ’cü firari askerleri iade etmeyen Atina, Edirne’de yakalanan Yunan askerlerinin tahliye edilmemesine sert tepki gösterdi. Dün Edirne’de gerçekleşen duruşmada Mitretodis ve Kouklazis’e tahliye çıkmamış ve tutukluluk hallerinin devam etmesi istenmişti.

FETÖ’cüleri iade etmeyerek sığınma izni veren ve Yunan basınına göre güvenlik önlemleriyle yaşamaya devam eden FETÖ’cüleri iade etmeyen Atina yönetimi bu gelişmeyi eleştirdi. Yunan hükümetinin sözcüsü Dimitris Tzanakopoulos bugün yerel bir televizyon kanalında açıklamalarda bulundu. Antenna TV’ye konuşan Tzanakopoulos, “Diplomatik mücadele dolayısıyla insanların hayatlarıyla oynayamayız çünkü bu bizi uluslararası ilişkilerde neye izin verildiğini tartışmanın önünü açıyor. Atina, askerlerin serbest kalması için bütün siyasi, diplomatik ve yasal yolları deneyecektir” dedi.
 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...