Sözcü Plus Giriş

Avrupa Adalet Divanı: İngiltere, Brexit’ten vazgeçebilir

Avrupa Adalet Divanı'nın (ECJ) baş hukuk danışmanı, İngiltere'nin Avrupa Birliği üyeliğinden çıkmak için yapmış olduğu Brexit bildiriminden tek yanlı bir kararla vazgeçme hakkına sahip olduğunu söyledi.

13:56 -
Avrupa Adalet Divanı: İngiltere, Brexit’ten vazgeçebilir

İngiltere Başbakanı Theresa May’in, AB ile vardığı Brexit anlaşması gelecek hafta Salı günü yapılacak nihai oylamadan önce, bugünden itibaren beş gün süreyle İngiliz parlamentosunda tartışılacak. ECJ’den yapılan açıklamada, “Baş Danışman (Manuel) Campos Sanchez-Bordona, mahkemenin, 50. maddenin … AB’den çıkış niyetini ifade eden bildirimin tek yanlı olarak geri çekilmesine imkan verdiği yolunda açıklama yapmasını tavsiye etmiştir. Çıkış anlaşması resmen sonuçlanana kadar, bu imkan var olmaya devam edecektir” denildi.

Baş hukuk danışmanının görüşleri bağlayıcı olmasa da, mahkeme nihai kararlarında genellikle bu görüşlere uyuyor. Mahkemenin kesin kararını ne zaman açıklayacağı ise henüz bilinmiyor. İngiltere 29 Mart 2019 tarihinde AB’den ayrılacak. May AB ile, diğer 27 üye ülke ile gelecekteki ilişkinin nasıl düzenleneceğini belirleyen bir anlaşmaya vardı. Ancak bu anlaşmanın, ciddi muhalefetle karşılaştığı İngiltere parlamentosunda onaylanması gerekiyor. Avrupa Adalet Divanı nezdindeki davayı Brexit’e karşı olan bazı İskoç siyasetçiler açmıştı.

Bu siyasetçiler, eğer ECJ istekleri doğrultusunda karar verirse, bunun İngiltere’de ikinci bir Brexit referandumunun yolunu açacağını ve böylece seçmenin eline AB’de kalabilmek için bir fırsat daha geçeceğini düşünüyorlar. Davayı savunan avukatlardan Jo Maugham, “Bu kararı Birleşik Krallık tek yanlı olarak alabilir – diğer AB üyesi ülkelerin onayına ihtiyaç olmadan. Bu durumda geleceğimiz hakkındaki karar, yeniden seçilmiş temsilcilerimizin elinde demektir” dedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more