Sözcü Plus Giriş

Azez’de hareketlilik! Türk bayraklarıyla geldiler

Türkiye-Rusya arasında gerçekleşen ve olası Afrin operasyonu için Suriye'nin hava sahasının kullanılması konusundaki görüşmelerin ardından sınırda bir son dakika gelişmesi daha yaşandı. Türkiye'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu'na bağlı savaşçılar destek için Azez'e geldi. Afrin sınırına yerleşen ÖSO mensupları Türkiye'den talimat bekliyor. Ayrıca ÖSO mensuplarının bulunduğu belirtilen yaklaşık 17 otobüs de Kilis'e geldi. ÖSO mensuplarının Kilis'ten Azez'e geçeceği öğrenildi. Öte yandan yaşananların ardından Azez´e yönelik hem PYD hem de IŞİD saldırılarına karşı önlemler de en üst seviyeye çıkarıldı.

Güncellenme: 12:50, 19/01/2018
Azez’de hareketlilik! Türk bayraklarıyla geldiler

Afrin´in terör örgütü PYD´den arındırılmasına yönelik olası Türkiye operasyonuyla ismi sıkça konuşulan Kilis´in karşısında bulunan Suriye´nin Özgür Suriye Ordusu denetimindeki Azez kentinde hareketlilik yaşanıyor. Fırat Kalkanı Harekatı ile Cerablus ve El Bab ile birlikte terör unsurlarından arındırılarak güvenli hale getirilen Azez´de bulunan ÖSO bileşeni gruplar, kente 14 kilometre uzaklıktaki Afrin sınırında oluşturulan ağır silahların konuşlandırıldığı siperlerde eli tetikte nöbet tutuyor.

 

03

Türkiye, geçen 24 Ağustos 2016´da, sınır güvenliğinin sağlanması ve terör örgütü IŞİD tehdidinin ortadan kaldırılması amacıyla başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı ile Azez ile Cerablus arasındaki bölgeyi güvenli hale getirdi. Gaziantep´in Karkamış ile Kilis arasındaki hattın terör unsurlarından arındırılmasıyla terör örgütü PYD´nin Cezire ile Afrin arasındaki kantonları birleştirme hayali de sonlandırılmış oldu.

İlginizi ÇekebilirRusya'ya kritik ziyaretRusya'ya kritik ziyaret

Fırat Kalkanı Harekatı ile Fırat nehrinin batısında sadece Afrin´de kontrolü elinde bulunduran PYD´nin, hem ÖSO denetimindeki Azez hem de Türkiye sınırında güvenlik için tehdit oluşturması ile buraya da bir askeri harekat yapılması gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın buraya yönelik askeri harekat sinyali vermesi ve Fırat Kalkanı Harekatı´nda olduğu gibi ÖSO güçleri ile hareket edileceğini açıklamasının ardından Azez´de de hareketlilik başladı.

İlginizi ÇekebilirMoskova'da ne konuşuldu?Moskova'da ne konuşuldu?

ÖSO güçleri bu gelişme sonrası Azez ile Afrin arasındaki sınır hattında siperler oluşturarak olası saldırılara karşı teyakkuz durumuna geçti. Ağır silahlar ile sınır hattına konuşlanan ÖSO güçleri, Afrin yönünden PYD´li teröristlerin sıkça yaptığı saldırı ve taciz ateşlerine anında karşılık vererek püskürtüyor. ÖSO güçleri aynı zamanda Afrin karayolunda da PYD´li teröristlerin olası bomba yüklü araçlarla yapabileceği saldırıları önlemek için kontrol noktaları oluşturdu.

02

AZEZ´E ÖSO TAKVİYESİ

Hareketliliğin yaşandığı Azez´e dün gece de farklı bölgelerden ÖSO güçleri takviye olarak geldi. Üzerinde uçaksavar monte edilmiş kamyonet kasalarında ellerinde Türkiye ve temsil ettikleri grupların bayrakları ile gelen ÖSO güçleri Azez´e tekbirler getirerek girdi. Azez´de bulunan ÖSO unsurları ile bir araya gelen takviye güçler daha sonra yönlendirilmeleri ile ulaştıkları Afrin sınırındaki bölgelerde konuşlandı.

İlginizi ÇekebilirSon dakika haberi: Eller tetikte! Tedirginler, her an başlayabilir...Son dakika haberi: Eller tetikte! Tedirginler, her an başlayabilir...

Azez ve Türkiye´nin güvenliği için Afrin´deki PYD tehdidinin ortadan kaldırılmasının şart olduğunu ifade eden ÖSO askerleri, bunun için Türkiye´nin düzenleyeceği harekata katılarak üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini ifade etti.

AFRİN VE MÜNBİÇ´E DE TAKVİYE YAPILDI

Öte yandan istihbarat birimleri ise son günlerde olası askeri operasyon nedeniyle tedirginlik yaşayarak kenti terk etmek isteyen sivillere izin vermeyerek üzerlerinde baskı oluşturan Afrin ve Münbiç´te de hareketlilik gözlemlendiğini rapor etti. İstihbarat birimlerinin raporuna göre Türkiye´nin operasyon sinyalinin ardından Suriye´nin doğusundaki Cezire kantonu olarak bilinen bölge ve Haseke kentinden Afrin ve Münbiç´e takviye yapıldığı belirlendi. PYD´nin olası operasyona karşı Afrin´e bu bölgelerden 100´ü aşkın araçla çok sayıda PYD´li sevk ettiğini, Münbiç´te ise bu sayının 40 araçlık konvoy olduğunu saptadı. Münbiç´e takviye olarak gelen PYD´lilerin burada daha önce Maliye olarak kullanılan binayı karargah olarak kullanarak yerleştiği bilgisini paylaştı. Afrin´e gelen takviye gücün de kentin farklı bölgelerinde konuşlandığı saptandı. Şu anda Münbiç ilçe merkezinde 2, Afrin´de ise 13 bin civarında silahlı militan bulunduğu ve PYD´nin bu sayıyı artırmak için her aileden mutlaka kendilerine asker olarak birer kişiyi verme zorunluluğu getirdiğini, bunu kabul etmeyenlere para ve hapis cezası verdiği öğrenildi.

01

PYD´DEN AZEZ´E HAVAN SALDIRISI

Öte yandan gece geç saatlerde terör örgütü PYD, Afrin bölgesinden ÖSO güçlerinin bulunduğu mevzile ile Azez ilçe merkezine havanlı saldırı düzenledi. Azez ilçe merkezinde tedirginliğe yol açan ve aralıklarla gerçekleşen hava saldırılarına, Afrin sınırına yakın noktada bulunan ÖSO güçlerinin kontrol noktasından aynı şekilde karşılık verildi.

BOMBALI SALDIRI ALARMI

Son günlerde hareketliliğin artmasıyla gözlerin çevrildiği Azez, aynı zamanda terör örgütü PYD ile IŞİD’in de hedefine girdi. Dün gece Azez ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Siccu bölgesinde ÖSO güçleri tarafından durdurulan bir araçtaki IŞİD’li canlı bomba kendisini infilak ettirirken, 3 terörist çatışmada öldürüldü. Güvenlik kaynakları, Fırat Kalkanı Harekatı ile püskürtülen IŞİD’li teröristlerden kamufle olarak bölgede kalanların yaşanan karmaşık ortamdan yararlanarak eylem yapmak için harekete geçebileceğini belirledi. Güvenlik güçleri, uyuyan hücrelerin son süreçte harekete geçerek intikam amaçlı eylem yapmak için uygun zemin arayışında olduğunun saptanmasının ardından Azez ilçe merkezi ile kentin giriş noktalarındaki önlemlerini artırdı. Güvenlik güçleri IŞİD’li teröristlerin canlı bomba eylemi yapabileceği kentte, terör örgütü PYD´nin de bomba yüklü araçla saldırı ihtimalinin bulunduğunun belirlendiğini, buna göre de gerekli tedbirlerin alındığını bildirdi.

1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Terör örgütü PYD denetimindeki Afrin´in Maranez bölgesinden, dün gece hedef alınan Azez’in merkezindeki Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, saldırı sonrası harabeye döndü. Sabahın ilk ışıklarının ardından saldırının hastanede oluşturduğu tahribat, gün yüzüne çıktı. Saldırıyla harabeye dönen hastanede incelemeler yapıldı. 200 yataklı hastanedeki saldırıda yaralanan ve tahliye edilerek, farklı hastanelere götürülen 14 yaralıdan 1’inin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(DHA)

Yayınlanma Tarihi:12:01,