Sözcü Plus Giriş

Başörtüsü eylemi yayılıyor: İran’da 29 kişi tutuklandı

İran'da, zorunlu başörtüsünü protesto etmek için eşarplarını çıkaran 29 kişinin tutuklandığı bildirildi. 

null
Güncellenme: 11:00, 02/02/2018
Başörtüsü eylemi yayılıyor: İran’da 29 kişi tutuklandı

Tahran polisi tarafından yapılan açıklamada, “Başörtüsünü çıkaran 29 kişi polis tarafından gözaltına alınarak adli mercilere sevk edildi” denildi.

İlginizi Çekebilirİran'dan ABD'ye tehdit: Tokatla çıkarırızİran'dan ABD'ye tehdit: Tokatla çıkarırız

Söz konusu tutuklananlar için “aldatılmış kişiler” ifadesi kullanılan Tahran polisinin açıklamasında, protestocuların “Beyaz Çarşamba” adını verdikleri kampanya kapsamında başörtülerini çıkardıkları kaydedildi.

Başörtüsünün zorunlu olduğu İran’da, kurallara uymayanlar para veya hapisle cezalandırılabiliyor. (DHA)

EYLEM YAYILIYOR

İran’da Aralık ayından beri süren başörtüsü eylemi şekil değiştirdi. Beyaz başörtüsüyle eylem yapan Vida Movahed’in ardından “Başörtüsü takmak bizim kararımız olmalı” diyen kadınlar tek kişilik eylem yapıyor.

iran0202

İran’da Aralık 2017’de başlayan başörtüsü protestosu yeni bir boyut kazandı. Vida Movahed’in Tahran’da bir elektrik dağıtım kutusuna çıkıp, beyaz başörtüsünü elinde salladığı gün başlayan tek kişilik eylemler farklı kentlere de yayılıyor.

İlginizi ÇekebilirBM'den Türkiye,Rusya ve İran'a çağrı!BM'den Türkiye,Rusya ve İran'a çağrı!

Vida Movahed’i izleyen kadınların eylemlerine çarşamba günleri devam etmesi nedeniyle “Beyaz Çarşamba” adını alan protesto, artık haftanın farklı günlerinde, farklı renklerdeki başörtülerle de düzenleniyor. Kadınlar, başörtülerini çıkararak İran’daki başörtüsü zorunluluğunu protesto ediyor ve bu konudaki kararın kendilerine ait olduğunu savunuyor. (DW Türkçe)

Yayınlanma Tarihi:10:04,