Basra’da başlayan gösteriler Irak’ın geneline yayılıyor

Irak'ın tek liman kenti ve petrol zengini Basra'da başlayan gösteriler, ülkenin diğer kentlerine de yayıldı. Göstericiler, elektrik ve diğer temel hizmetlerin sunulamamasından şikayet ederek, yerel yetkilileri istifaya çağırıyor.

Basra’da başlayan gösteriler Irak’ın geneline yayılıyor

Irak’ın en güneyindeki petrol zengini Basra’da, hizmet yoksunluğu ve elektrik kesintileri yüzünden başlayan gösteriler, ülkenin güneyinde yer alan diğer kentlere de yayıldı.

Foto: Reuters

Foto: Reuters

VALİLİK BİNASINI BASTILAR

Gösteriler Basra’nın yanı sıra Necef, Meysan ve Nasiriyye kentlerinde de yapıldı. Yüzlerce gösterici, bu kentlerdeki valilik binası önünde toplandı. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, bir grup gösterici Necef Valiliğini basarak içeri girdi.

Göstericiler, elektrik ve diğer temel hizmetlerin sunulamamasından şikayet ederek, yerel yetkilileri istifaya çağırıyor.

BAŞBAKAN’IN KALDIĞI OTELE GİRMEYE ÇALIŞTILAR

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Başbakan İbadi, Brüksel’deki NATO zirvesi dönüşü Basra’ya giderek, oradaki güvenlik yetkilileriyle bir araya geldi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, göstericiler Basra’da Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin kaldığı otelin önüne gelerek, içeri girmeye çalıştı.

Trump, İngiltere'de böyle protesto edildi İlginizi Çekebilir Trump, İngiltere'de böyle protesto edildi

YABANCILARIN ÇALIŞMASINA TEPKİ

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Basra sakinleri yıllardır bölgelerinde faaliyet gösteren petrol şirketlerinde yabancıların değil kendilerinin istihdam edilmesini talep ediyor. Basralılar ayrıca hava sıcaklıklarının 50 dereceyi aştığı bu günlerde sık sık yaşanan elektrik kesintilerinden de şikayet ediyor.

Gelirinin büyük kısmını petrolden elde eden Irak’ta ihraç edilen ham petrolün yaklaşık yüzde 80’i Basra’daki petrol kuyularından çıkarılıyor. Basra, ayrıca Irak’ın tek liman kenti özelliğine sahip. AA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...