Belçika ölen Filistinlilere terörist diyen İsrail Büyükelçisi’ni uyardı

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, Gazze-İsrail sınırında çıkan çatışmalarda hayatlarını kaybedenleri “terörist” olarak nitelendiren İsrail Büyükelçisi Simona Frankel’i geri çağırdı.

Belçika ölen Filistinlilere terörist diyen İsrail Büyükelçisi’ni uyardı

Sosyal medya hesabında, orantısız güç kullanan İsrail ordusuna tepki gösteren Dışişleri Bakanı Reynders, bir radyo kanalına verdiği röportajda hayatlarını kaybedenleri terörizm yapmakla suçlayan Büyükelçi Simona Frankel'i Brüksel'e çağırdı. Salı Sabahı “La Premiere” radyosuna verdiği demeçte, “Sınırı geçmeye çalışan 60 terörist için bile üzgünüm” diyen İsrail Büyükelçisi, “Medyatik bir savaşın sağlanması için kardeşlerini, kız kardeşlerini, kadınlarını ve çocuklarını ölüme gönderiyorlar. Biz sadece halkımızı korumak istiyoruz. Başsağlığı almaktansa kritik almayı tercih ediyoruz” dedi. İsrail Büyükelçisi Simona Frankel'in açıklamalarını, İsrail'in savunma hakkı için güç kullanımını haklı göstermeye çalışan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun açıklamalarına benzeten L'Echo gazetesi, Büyükelçi'nin geri çağırılması hakkında henüz bir açıklamada bulunmadığını yazdı.

Dünya'dan İsrail ve ABD'ye sert tepkiler geldi İlginizi Çekebilir Dünya'dan İsrail ve ABD'ye sert tepkiler geldi

BELÇİKA SORUŞTURMA İSTİYOR

Belçika Federal Hükümet Başbakanı Charles Michel, Pazartesi günü Gazze ile İsrail sınırında meydana gelen olayların aydınlanması için uluslararası bir soruşturmanın açılmasını talep edecek. Yaşanan olaylara değinen ve kınadığını dile getiren Başbakan Michel, “Bu kesinlikle kabul edilemez bir şiddet. Bu gece Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile görüşme fırsatım olacak. Uluslararası bir soruşturmanın açılmasını talep edeceğim. Bu yapılan cezasız kalmayacak. Uluslararası hukukta kurallar var” açıklamasında bulundu. İHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...