Sözcü Plus Giriş

Beyaz Saray’da 24 Nisan sorusu

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, ABD Başkanı Donald Trump'ın 1915 olayları ile ilgili dün yaptığı yazılı açıklamanın, bu konuda daha önce yapılan başkanlık açıklamaları ile tutarlılık gösterdiğini söyledi.

Güncellenme: 00:42, 26/04/2018
Beyaz Saray’da 24 Nisan sorusu

Sanders, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin “Başkan Donald Trump, ‘Büyük Felaket’ anlamına gelen ‘Meds Yeghern’ ifadesiyle tam olarak ne demek istedi? Soykırım sözcüğünü kullanmadı. Kendisi Ermeni soykırımı iddialarına inanıyor mu?” sorusuna verdiği yanıtta, “Kendisi ile bu konuda ayrıntılı bir görüşme yapmadım. Ama şunu anlıyorum ki Başkan Trump’ın imzaladığı dünkü açıklama daha önce yapılan başkanlık açıklamaları ile tutarlılık gösteriyor” dedi.

 

İlginizi ÇekebilirSon Dakika... Trump: 1915 olayları büyük felaketSon Dakika... Trump: 1915 olayları büyük felaket

SERT BİR DİL KULLANMIŞTI

ABD Başkanı Trump, 24 Nisan’da yaptığı yazılı açıklamada ‘soykırım’ sözcüğünü kullanmaktan kaçınmasına karşın, o dönem yaşanan olaylara ilişkin sert bir dil kullanmış, bu açıklamalara Dışişleri Bakanlığı aynı şekilde karşılık vererek “ABD Başkanı Donald Trump tarafından 1915 olayları hakkında 24 Nisan 2018 tarihinde yapılan yazılı açıklamada yer alan yanlış ifadeleri ve subjektif tarih yorumunu reddediyoruz” demişti. DHA

Yayınlanma Tarihi:00:21,