Sözcü Plus Giriş

Bir ülke ağlıyor: Kültürel trajedi

Brezilya'nın en büyük ve en tarihi müzelerinden biri olan Rio de Janerio'daki Ulusal Müze'de yangın çıktı.

08:22 -

İtfaiye ekiplerinin yangın söndürme çalışmaları devam ediyor. Müzenin ziyaretçilere kapalı olan Pazar günü çıkan yangının sebebi henüz bilinmiyor. Eskiden Portekiz Kraliyet Ailesi’nin de konutu olarak kullanılan 200 yıllık binadaki müzenin koleksiyonunda 20 milyondan fazla parça bulunuyor.

Korkunç yangın, şehrin en uzak noktasından bile görünüyor.

Korkunç yangın, şehrin en uzak noktasından bile görünüyor.

Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Tüm Brezilyalılar için üzücü bir gün. Tarihimizin değeri, binanın gördüğü hasarla ölçülemez” dedi. Brezilya’nın TV Globo kanalına konuşan müze müdürü yangının ‘kültürel bir trajedi’ olduğunu söyledi. Müzede, Brezilya tarihine ait binlerce parçanın yanı sıra Mısır’a ait çok sayıda arkeolojik eser de bulunuyor.

yangin-reuters

Müzenin doğa tarihi koleksiyonunda dinozorlara ait kemikler, Amerika kıtasında bulunan en eski iskelet olan 12 bin yıllık bir kadın iskeleti dâhil çok sayıda önemli ve değerli parça vardı. Müze çalışanlarının daha önce, mali kaynaklarda yapılan kesintiler ve binanın eski ve bakımsızlığından şikayetçi oldukları bildirildi.

İstanbul Seçim Sonuçları ->

Son güncelleme: android-time 08:38 03.09.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more