Sözcü Plus Giriş

BM’den çok sert rapor: ABD yalan söyledi

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan raporda, Suriye'nin Doğu Guta bölgesinde geçtiğimiz yıl kimyasal silah kullanıldığı ortaya çıktı. BM Savaş Suçları Raporu'nda en önemli detay ise ABD ve Rusya'nın düzenlediği hava saldırılarında çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğinin vurgulanması. Raporda, ABD önderliğindeki koalisyonun 'IŞİD'li var' diyerek bombaladığı bölgede hiç IŞİD'li bulunmadığı ve bu sebeple yüzlerce sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

Sozcu.com.tr
15:08 -
BM’den çok sert rapor: ABD yalan söyledi

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan raporda, Suriye hakkında detaylar ve tespitlere yer verildi. BM savaş suçları uzmanları tarafından hazırlanan raporda, Şam, Washington ve Moskova’nın çok sayıda sivil ölümünden sorumlu olduğu belirtildi.

Hazırlanan raporda, Rusya ve ABD önderliğinde oluşturulan koalisyonun gerçekleştirdiği hava saldırılarının çok sayıda sivili öldürdüğü belirtilirken, Esad rejiminin Doğu Guta’da geçtiğimiz yıl kimyasal silah kullandığı vurgulandı.

Raporda, Rusya, İran ve Türkiye tarafından oluşturulan bölgeye Rus yapımı bir uçağın hava saldırısı düzenlediği belirtildi. Raporda, ABD önderliğindeki koalisyonun 3 saldırısında 150 sivilin hayatını kaybettiği belirtilirken, BM tarafından yapılan incelemede, Rakka’daki bir okulun yakınlarına düzenlenen saldırıda IŞİD’e dair hiçbir iz rastlanmadığı kaydedildi.

Yaklaşık 150 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda ABD’nin “Bölgede 30 IŞİD militanı var” diyerek hava operasyonu düzenlediği belirtildi. Rapor ismi açıklanmayan 500 kişinin ve görgü tanıklarının bilgisi ışığında hazırlanırken, Esad rejimi, incelemeler için hazırlanan yetkililerin ülkeye girişine izin vermemişti.

Son güncelleme: 16:00 06.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more