Sözcü Plus Giriş

BM’den Afrin’e insani yardım kararı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye’deki ateşkes kararının uygulanmasıyla ilgili sonuç ve gelişmeleri değerlendirmek için toplandı. Yetkililer Konsey’in bir ay süreyle insani ateşkes ilan edilmesiyle ilgili 2401 sayılı kararının uygulanamadığını açıkladı.

09:52 -
BM’den Afrin’e insani yardım kararı

Birleşmiş Milletler İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, telekonferans aracılığıyla Suriye'deki insani yardım ve insani ateşkes uygulamalarıyla ilgili Güvenlik Konseyi'ne bilgi verdi.

“Silahlar konuşunca bunun bedelini insanlar ödüyor” diyen Lowcock, “Suriye'deki tüm güçlüklere rağmen, BM ve ortakları Suriye halkı için çabalarını sürdürmeye devam edecek” diye konuştu.

“TÜRKİYE İSTEKLİ”

Lowcock, Afrin'de BM'nin insani yardım konusunda çabalarının devam ettiğini belirterek bu konuda Türkiye'nin istekli olduğunu kendilerine ilettiğini, kısa bir zaman içerisinde uluslararası örgüte bağlı insani yardım konvoylarının Afrin'e gönderileceğini kaydetti.

Lowcock, Doğu Guta'daki son durumla ilgili de Güvenlik Konseyi'ne bilgi verdi. Suriye'de son aylarda en kötü insani krizin yaşandığını belirten yetkili, “Doğu Guta'da sadece ateşkes sırasında bile 1700'den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini, binlercesinin de yaralandığını kaydetti.

“VAHŞETİ RUSYA YARATTI”

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Rusya'nın Esad ile birlikte ülkede vahşete neden olduğunu iddia etti. Rusya'yı, aldatıcı ve iki yüzlü olmakla suçlayan Haley, “Güvenlik Konseyindeki meslektaşlarıma sesleniyorum. Bu gün bizim bir utanç günü” dedi.

Haley, Suriye'nin Doğu Guta bölgesinde süren çatışmaların korkunç ve bitmeyecek bir ritimde olduğunu belirterek, kuşatmanın ve aç bırakılma sonrasında teslim olma aşamasına şahit olduklarını, tüm bunları Rusya'nın Esad adına yaptığını belirtti. Haley, ateşkesin sonunda ise Doğu Guta'nın düştüğünü vurguladı.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ABD Daimi Temsilcisi Haley’in Rusya’ya yönelttiği suçlamaları reddetti.

Rusya'nın Güvenlik Konseyinin 2401 sayılı ateşkes kararının uygulanması için tek somut adım atan Güvenlik Konseyi üyesi ülke olduğunu savundu.

“SURİYE 2. DÜNYA SAVAŞI’NI GERİDE BIRAKTI”

Birleşmiş Milletler, Suriye'deki iç savaşın süre bakımından ikinci dünya savaşını geride bıraktığını bildirdi.

Yapılan açıklamada, Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 yılının Mart ayından bu yana 13 milyondan fazla Suriyeli'nin insani yardımlara bağımlı durumda yaşadığı belirtildi.

İç savaş yüzünden 6,1 milyon kişinin ülke içinde yaşadıkları yerlerinden göç etmek zorunda kaldığı, bu kişilerden 5,5 milyondan fazlasının da başka ülkelere kaçtığı belirtildi.

Ülkenin iç savaş nedeniyle harabeye döndüğü, ülke genelinde konutların üçte birinin yıkıldığı, ülkedeki tüm sağlık tesislerinin yaklaşık yarısının imha edildiği belirtildi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more