Amerikan gazetesinin iddiasına açıklama: Türklerle görüştük

ABD ile Türkiye arasında krize neden olan rahip Brunson'la ilgili son dakika açıklaması geldi. Brunson'ın serbest bırakılma iddialarının ardından ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ilk kez konuştu. Pompeo, Türk yetkililerle bu hafta Türkiye'de ev hapsinde bulunan ABD'li rahip Andrew Brunson'ın geleceğine dair görüşmeler yapılmasını beklediğini söyledi. Dün ABD'nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal haberinde, Brunson'ın bırakılacağı iddiasına yer vermiş, bu sebeple ABD'nin Brunson konusunda Türkiye’ye uyguladığı baskıyı azaltma kararı aldığını yazmıştı.

Amerikan gazetesinin iddiasına açıklama: Türklerle görüştük

Pompeo New York’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, “Evet, bu ay serbest bırakılabilir. Geçen ay serbest bırakılmalıydı. Aslında bugün serbest bırakılmalı. Türklerle görüştük. Beklentileri biliyorlar” dedi. Pompeo ayrıca, “Rahip Brunson ve Türkiye’de tutuklu bulunan diğer ABD vatandaşlarının tümü serbest bırakılmalı ve bunun hemen yapılması gerekiyor” diye ekledi.

Pompeo, Türk yetkililerle bu hafta Türkiye’de ev hapsinde bulunan ABD’li rahip Andrew Brunson’ın geleceğine dair yeni görüşmeler yapılmasını beklediğini de söyledi.

Birleşmiş Milletler genel kurulu görüşmeleri kapsamında New York’ta bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, Brunson kararının yargı tarafından alınacağını söyledi ve herkesin mahkemenin kararına saygı göstermesini istedi.

Kalın, “Açıkçası ABD dahil her ülke ile iyi ilişkilere sahip olmak istiyoruz, ancak iki ülke arasındaki sorunları diplomasi yoluyla çözmeliyiz” dedi.

Kalın, “Sadece rahip Brunson’la ilgili değil, ulusal güvenliğimiz için bir endişe kaynağı olan Suriye’deki YPG’ye Amerikan desteği de dahil olmak üzere bir dizi başka mesele var” diye konuştu.

‘Baskıyı azaltma kararı’

Dün ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, Brunson’ın bırakılacağı iddiasına yer vermişti.

bu sebeple ABD’nin Brunson konusunda Türkiye'ye uyguladığı baskıyı azaltma kararı aldığını yazmıştı. Gazeteye göre, rahip Brunson'ın serbest kalabileceği “sinyalini” veren Türk yetkililer, bunun olabilmesi için, Amerikalı din adamının ABD'ye gönderilmesi konusunda Washington'ın uyguladığı baskıyı sonlandırması gerektiğini söylüyor.

Gazetenin Türkiye büro şefi David Gauthier-Villars ve Washington muhabiri Dion Nissenbaum tarafından kaleme alınan haberde, Beyaz Saray'ın Brunson konusunda Türkiye'ye uyguladığı baskıyı azaltma kararı aldığı da yazılıyor. Bu kararın arkasında, Türkiye'nin ekonomik problemlerinin, gelişmekte olan diğer piyasalara sıçrayabileceği korkusu olduğu ifade ediliyor.

Wall Street Journal: Rahip Brunson 12 Ekim'de serbest kalabilir İlginizi Çekebilir Wall Street Journal: Rahip Brunson 12 Ekim'de serbest kalabilir

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...