Sözcü Plus Giriş

Bu tablo örnek olsun… Avrupa’da kadın ağırlıklı ilk kabine

2011'den beri İspanya'nın Başbakanı olan Rajoy'un görevinden ayrılmasının ardından yeni hükümet kuruldu. İspanya'da Sosyalist Parti lideri Pedro Sanchez'un kabinesindeki 17 bakandan 11'i kadın. Ülke bu alanda Avrupa rekoru kırdı. Üyelerinin Kral Felipe'nin de onayı sonrası yemin ettiği kabine göreve başladı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 13:53, 07/06/2018
Bu tablo örnek olsun… Avrupa’da kadın ağırlıklı ilk kabine

Sosyalist Parti’nin 350 üyeli İspanya Parlamentosu’nda sadece 84 milletvekili var. Kendini “feminist” olarak tanımlayan Pedro Sanchez, güvensizlik oyuyla devrilen eski Başbakan Mariano Rajoy’un erkek ağırlıklı kabinesinin tersine, kadın bakanlarla çalışmayı tercih etti.

Kadın bakanlara, savunma, ekonomi, maliye, ve eğitim gibi başlıca görevler verildi. Eski astronot Pedro Duque de Bilim Bakanı oldu. Pedro Sanchez kabinesinin “çağdaşlaştırıcı ve Avrupa yanlısı ilerici bir toplum vizyonunu benimseyen insanlardan” kurulduğunu söyledi. Avrupa’dan “yeni memleketimiz” diye bahseden Sanchez yeni kabinesinin 8 Mart’ta İspanya’da ortaya çıkan değişimin yansıması olduğunu belirtti.

İspanya’da 8 Mart’ta 5 milyon kadın ücret eşitsizliği ve şiddeti protesto etmek için “feminist grev” yapmıştı. Sanchez bu grevin İspanyol toplumunda bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Yayınlanma Tarihi:13:50,