Sözcü Plus Giriş

ABD öncülüğündeki koalisyondan Münbiç açıklaması

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon, Türk-Amerikan askerlerinin Münbiç'te yürüttüğü ortak devriyelere ilişkin, "Birleşik ortak devriyeler, koalisyon ve Türk askeri güçlerinin Münbiç'te güvenlik ve istikrar için yerel güvenlik yapısını tamamlamaya imkan veriyor" açıklamasında bulundu.

19:02 -
ABD öncülüğündeki koalisyondan Münbiç açıklaması

Birleşik Görev Gücü’nden yapılan yazılı açıklamada, Münbiç’in istikrar ve güvenliğinin, IŞİD’i Suriye’nin doğusundan temizlemek ve evlerini terk edenlerin geri dönüşünü sağlamak açısından önemli olduğu belirtildi.

İLGİLİ HABERSon dakika... Türkiye ve ABD'den Menbiç'te ortak devriyeSon dakika... Türkiye ve ABD'den Menbiç'te ortak devriye

Açıklamada, “Birleşik ortak devriyeler, koalisyon ve Türk askeri güçlerinin Münbiç’te güvenlik ve istikrar için yerel güvenlik yapısını tamamlamasına imkan veriyor” ifadesi kullanıldı.

Devriyelerin, eğitim ve hazırlık sürecinden sonra başladığı hatırlatılan açıklamada, “Ortak devriyelere, belirlenmiş ve ikili olarak üzerinde mutabakata varılmış bir kara kuvveti komutanı komuta edecek” bilgisine yer verildi.

Koalisyonun açıklamasında ayrıca, Birleşik Görev Gücü Komutan Yardımcısı İngiliz Tümgeneral Christopher Ghika’nın şu ifadelerine yer verildi:

“Profesyonel NATO kuvvetleri olan Türk ve koalisyon kuvvetlerince yürütülen son hazırlıklar önemli bir temel sağlamış oldu. Ortak çalışabilirliğimiz, DEAŞ’ı kalıcı olarak yenme hedefimiz kapsamında Münbiç’teki sivilleri korumaya devam etmek üzere birlikte çalışma kabiliyetimizi ortaya koyuyor. Biz, yol haritasına ve ortak devriyelere tam destek veriyoruz ve (devriyelerin) çok etkili olacağına inanıyorum.”  AA

Son güncelleme: 22:32 01.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more