Sözcü Plus Giriş

Bütün ülke bu anı bekliyordu!

Ülkemizde ardı ardına çocuklarla ilgili kötü haberler gündeme düşerken Tayland'da bütün ülkenin gözünü diktiği olayda mutlu son yaşandı. 9 gün önce bir mağaraya girerek kaybolan aynı futbol takımında oynayan 12 çocuk ile çalıştırıcılarının kurtarıldığı açıklandı. Chiang Rai Valisi günlerdir süren ve umutların tükenmeye başladığı sırada gelen kurtuluş haberini doğruladı.

null
Güncellenme: 08:55, 03/07/2018

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Tham Luang mağaralar zincirinde dalgıçların da katıldığı arama kurtarma çalışmaları, yükselen su ve çamur nedeniyle sekteye uğruyordu.

Ekipler 13 kişinin bir hava odacığına sığınmış olmasını umuyordu.

Kayıp olan çocukların yaşlarının 11 ila 16 arasında değişiyor.

Çocukların 23 Haziran’da keşif amaçlı mağaraya girdikleri kaydedildi.

“Vahşi Domuz” isimli futbol takımının 25 yaşındaki yardımcı antrenörü Ekkapol Janthawong’ün kaybolan çocuklarla beraber mağarada olduğu belirtiliyor.

Vali: Hepsi hayatta ama görev henüz sonlanmış değil

Chiang Rai bölge valisi Narongsak Osottanakorn mağaranın girişinde yer alan kriz merkezinde medya mensuplarına yaptığı açıklamada, kaybolan 13 kişinin tamamının sağ olduğunu ama görevin henüz sonlanmadığını açıkladı.

Vali Osottanakorn son durumla ilgili şunları söyledi:

“Bizim görevimiz aramak, kurtarmak ve geri getirmek. Şu anda sadece onları bulduk. Bir sonraki aşama onları mağaradan çıkarmak ve eve ulaştırmak olacak.”

Kurtarma çalışmalarındaki bir sonraki aşamanın mağaradaki suyun kurutulması olduğu belirtiliyor.

Yayınlanma Tarihi:07:43,