Reklamsız Sözcü

Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesine ilişkin ABD’den açıklama geldi

Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Türkiye tarafından yapılan açıklamada, görüşmede Suriye konusu ve ikili ilişkilerin konuşulduğu açıklanmıştı. ABD'den yapılan açıklamada ise Suriye konusunun yanı sıra Rahip Brunson meselesinin de görüşmede gündeme geldiği bildirildi.

23:57 -
Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesine ilişkin ABD’den açıklama geldi

Amerikan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, iki bakanın gündeminde Suriye’de rejimin operasyon düzenlemesinin beklendiği İdlib ve iki ülke arasında yaşanan rahip Brunson krizi vardı.

İLGİLİ HABERMilli Savunma Bakanı Akar'dan ABD'ye: PKK bölgeyi terk etmeliMilli Savunma Bakanı Akar'dan ABD'ye: PKK bölgeyi terk etmeli

SURİYE KONUSUNDA GÖRÜŞ BİRLİĞİ VAR

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’in yaptığı yazılı açıklamada iki bakanın, Esad rejiminin İdlib’e düzenleyeceği saldırının Suriye’de çatışmaları kabul edilemez şekilde tırmandıracağı konusunda görüş birliği içinde oldukları belirtildi.

İLGİLİ HABERABD'den sürpriz görüşme talebiABD'den sürpriz görüşme talebi

ABD’DE BRUNSON ISRARI SÜRÜYOR

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Pompeo Çavuşoğlu ile görüşmesinde rahip Brunson konusunu da gündeme getirdi. Pompeo, Türkiye’nin Brunson’ı serbest bırakmasının önemini vurguladı. Açıklamada iki bakanın konunun ve iki tarafı ilgilendiren diğer sorunların çözümü için görüşmeye devam etmekte kararlı oldukları belirtildi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 00:06 05.09.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more