Sözcü Plus Giriş

Cemal Kaşıkçı’nın vasiyeti ortaya çıktı

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, Türkiye'yi "yeni Orta Doğu'nun oluşumundaki en kilit ülke olarak gördüğü" belirtildi. Kaşıkçı'nın yakın arkadaşları, "Vasiyeti Medine'ye gömülmekti" yorumunu yaptı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:43, 21/10/2018
Cemal Kaşıkçı’nın vasiyeti ortaya çıktı

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansında Sarah El Deeb imzasıyla yer alan “Kaşıkçı, Türkiye’yi yeni Ortadoğu’nun temeli olarak görüyordu” başlıklı makalede, Kaşıkçı’nın Türkiye ile ilişkileri ve Ortadoğu’ya dair görüşlerine yer verildi. Kaşıkçı’nın yakın arkadaşlarıyla yapılan röportajların bir araya getirildiği makalede, “Cemal Kaşıkçı, kendi atalarının anavatanı olan Türkiye’de bir yer edinmek isteyen gururlu bir Arap’tı ve Türkiye’de yaşayan sürgün Arap toplumuna katkıda bulunuyordu” ifadesi kullanıldı.

Kaşıkçı ailesinin 1. Dünya Savaşı sürecinde nasıl Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye geldiğinin anlatıldığı makalede, “Kaşıkçı için bölgede Türkiye’nin gücü ve Arap toplumunun gelişimi, İstanbul’un çok kültürlü ve zengin Ortadoğu’nun merkezi olduğu Osmanlı İmparatorluğu’nun özelliklerini yansıtıyordu” değerlendirmesi yapıldı. Suriyeli gazeteci Musa Ömer ise Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğunu sorarak, Kaşıkçı’nın Medine’ye defnedilme vasiyetinin olduğunu hatırlattı.  Lübnanlı gazeteci Necla Ebu Mera da benzer ifadelerle, “Kavga sonucu vefat ettiyse cesedi nerede” diye sorarak açıklamanın üstünkörü yapıldığına işaret etti.  Yemenli gazeteci Hamdi el-Bekkari, Twitter’da “Herkesin merak ettiği, ‘Cesedi nerede?’ sorusuna cevap istiyoruz” ifadelerini paylaştı.

Makalede, Kaşıkçı’nın arkadaşı Suriyeli film yapımcısı İyad El Hacı’nın, “Bazen ülkelerimizden uzakta iki yabancı olarak oturup Türkiye ve ABD’deki Araplar hakkında konuşurduk. Sürgünde yaşamaktan dolayı acı duyuyordu ama aynı zamanda görüşlerini serbestçe dile getirmekten ve yeni hayatından dolayı memnundu” şeklindeki görüşü aktarıldı.

Yayınlanma Tarihi:10:26,