Sözcü Plus Giriş

CIA Başkanı, Kaşıkçı cinayetini anlatacak

CIA Başkanı Gina Haspel'in bugün ABD Senatosu'nda düzenlenecek olan kapalı oturumda 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bilgi vermesi bekleniyor.

Sozcu.com.tr
07:30 -
CIA Başkanı, Kaşıkçı cinayetini anlatacak

Geçen hafta içerisinde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı James Mattis de kapalı oturumda Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bilgi vermişti. Teyamüllerin aksine Hospel’in bu oturuma katılmaması bazı senatörlerin tepkisini çekmişti. Haspel’in katılımını Beyaz Saray’ın engellediği yönünde çıkan haberler ise yalanlanmıştı.

İLGİLİ HABERKaşıkçı brifinginden sonra ortalık karıştı: 63 senatör 'evet' dediKaşıkçı brifinginden sonra ortalık karıştı: 63 senatör 'evet' dedi
ABD basınında yer alan haberlere göre, Haspel’in Senato Dış İlişkiler, Silahlı Hizmetler ve Ödenekler komitelerinin Cumhuriyetçi ve Demokratik liderleriyle bir araya gelmesi bekleniyor. Kapalı oturumun TSİ 19:30’da başlaması planlanıyor. Wall Street Journal gazetesi hafta sonunda yayımladığı bir haberde, CIA’in yaptığı değerlendirmelerin, Kaşıkçı cinayetinin emrinin “muhtemelen” Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından verildiğini gösterdiğini bildirdi.İLGİLİ HABERPompeo: CIA'in cinayete ilişkin yazdığı tüm raporları okudum ve...Pompeo: CIA'in cinayete ilişkin yazdığı tüm raporları okudum ve...
ABD basınına göre, Pompeo ve Mattis ise geçen haftaki kapalı oturumda cinayet emrinin Prens Muhammed tarafından verildiğini gösteren kesin bir kanıt bulunmadığını söylemiş ve bu Kongre üyelerinden olay nedeniyle Suudi Arabistan ile ilişkilerin düzeyini düşürmemelerini istemişti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 07:34 04.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more