Çılgın dahi Elon Musk çocuklar için denizaltı yapıyor

Tüm dünya kilitlenmiş bir vaziyette Tayland'daki bir mağarada mahsur kalan çocukların kurtarılmasını bekliyor. Zorlu görev için yaklaşık 40 dalgıç görev yaparken, iş insanı ve mucit Elon Musk çocuklar için ufak boyutlarda bir denizaltı çalışması talimatı verdiğini duyurdu. Öte yandan bugün 18 dalgıç kurtarma operasyonuna resmen başladı.

Çılgın dahi Elon Musk çocuklar için denizaltı yapıyor

Yaklaşık 2 haftadan beri Tayland’ın Chiang Rai bölgesindeki bir mağaranın derinliklerinde mahsur kalan Taylandlı 12 çocuk ve 25 yaşındaki futbol antrenörlerini kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Kurtarma sırasında geçen hafta donanma dalgıç ekibinin eski üyesi Saman Gunan isimli dalgıç hayatını kaybederken, zaman daralıyor…

cocuklar-epaa

Yürüdükleri dar geçiş suyla kapandığı için geri dönemeyen ve hiçbirinin yüzme bilmediği öğrenilen çocuklar hakkında yetkililer, “Su çamurlu olacak ve kurtarma operasyonu sırasında çocuklar bir şey göremeyecekleri için kolaylıkla panik olabilir” yorumunu yapmıştı. Yağış mevsiminde mağaraya girilmemesi uyarısına rağmen mağaraya giren çocukları kurtarmak için ise ABD’den bir teklif geldi. Tesla’nın kurucusu ve SpaceX ile zamanın ötesinde icatlara imza atan Elon Musk konuya dahil oldu.

Elon Musk, 9 kişilik mühendis ekibini Tayland'a gönderdiğini açıkladı.

Elon Musk, 9 kişilik mühendis ekibini Tayland’a gönderdiğini açıkladı.

Musk, Taylan’daki çocukları kurtarmak için hummalı bir çalışma içerisinde olduğunu duyurdu. Milyarder iş insanı, 9 kişilik mühendis ekibini Tayland’a gönderdiğini açıklarken çocukların boylarını uygun denizaltılarla kurtarılabileceklerini iddia etti. Sosyal medya üzerinden Tayland’daki yetkililerden bilgi aldığını söyleyen Musk, “En mantıklı kurtarma yolu ufak, çocuk boylarında bir deniz altı yapmak. Bunu da sıvı oksijen transferi gerçekleştirerek yapabiliriz. Falcon roket gövdesi kullanılabilir. Bu sayede iki dalgıç tarafından kolaylıkla taşınabilir ve en dar geçitlerden geçebilir” dedi.

İLK ÇOCUK 21:00’DE SERBEST KALACAK
Öte yandan yetkililer, kurtarma çalışmalarının bugün resmen başladığını açıkladı. Yetkililer deneyimli bir dalgıcın yaklaşık 11 saatte o mesafeye gidip gelebileceğini açıklarken yerel saatle sabah 10:00’da resmen kurtarma operasyonunun başladığını açıkladı. Çocukların tek tek kurtarılacağı açıklanırken, ilk çocuğun yerel saatle akşam 21:00’de karaya çıkarılabileceği ifade edildi. 18 kişilik dalgıç ekibinde 5 Tayland donanması mensubu ve 13 yabancı dalgıç olduğu ifade edildi.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...