Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD sorunun parçası oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Londra temasları devam ediyor... Erdoğan, bugün Dünya'nın önde gelen düşünce kuruluşlarından Chatham House'ta bir panele katıldı ve hem Ortadoğu hem de ikili ilişkiler üzerine açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıması ile ilgili, “Kendimizi 2. Dünya Savaşı öncesinin karanlık günlerinde hissetmekten alıkoyamıyoruz.” ifadelerini kullandı. Erdoğan, “Uluslararası hukuku çiğneyen bu kararı reddediyorum. ABD, çözümün değil, sorunun bir parçası olmayı kabul ederek Ortadoğu’daki arabulucu rolünü yitirmiştir. ABD’nin elçiliğini Kudüs’e taşıması kararı talihsizliktir, reddediyoruz” dedi.

Erdoğan, “Uluslararası toplum bir an önce üzerine düşeni yaparak, İsrail’in artan saldırganlığını sona erdirmek için süratle harekete geçmelidir. Bölgemizin istikrarı için İran’ın yapıcı katkılarından istifade etmekte yarar görüyoruz. İran’la siyasi diyaloğun uluslararası toplumun menfaatine olduğunu düşünüyoruz. İran’la (nükleer anlaşma) korunması gereken diplomatik başarıdır” şeklinde konuştu.

Irak konusunu da gündeme getiren Erdoğan, “Seçimlerin yeni yapıldığı Irak’ta uzlaşma ve kapsayıcılık ilkeleri çerçevesinde bir hükümet kurulmasını bekliyoruz” yorumunu yaptı.

Chatham House üyeleri arasında çekiliş yapılarak katılım hakkı elde eden seyircilerin karşısına çıkan Erdoğan, Rum Kesimi’nin Akdeniz’in doğusundaki tek taraflı çalışmalarına devam edilmesi durumunda bölgenin güvenlik tehdidi yaşayacağını dile getirdi. Erdoğan, “Rum tarafı Doğu Akdeniz’de tek taraflı faaliyetlerini sürdürmekte ısrar ederse bölgedeki güvenlik sürekli tehdit altında olacaktır” dedi.

Erdoğan’ın oturumu basına kapalı soru-cevap bölümüyle birlikte sona erdi.

ABD, pimi çekti... İsrail askeri göstericilere ateş açtı... Ölü ve yaralılar var İlginizi Çekebilir ABD, pimi çekti... İsrail askeri göstericilere ateş açtı... Ölü ve yaralılar var

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...