Sözcü Plus Giriş

Cumhurbaşkanı Erdoğan Güney Kore’de

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in tarafından resmi törenle karşılandı.  Baş başa görüşen ve heyetler arası görüşmelere katılan iki lider, ardından iki ülke arasında yapılacak anlaşmaların imza törenine iştirak etti.

09:01 -
Cumhurbaşkanı Erdoğan Güney Kore’de

“Mavi Ev” olarak bilinen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki karşılama töreninin yapıldığı salona Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon ve eşi Kim Jung-sook ile geldi.

08

İki ülkenin milli marşlarının çalınmasının ardından, iki lider heyetlerini birbirine takdim etti.

Öte yandan bu esnada Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon’un, İstiklal Marşı okunduğu sırada asker selamı verdiği dikkati çekti.

07

Resmi törende, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve eşi Hülya Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yer aldı.

06

1.5 SAATLİK GÖRÜŞME

Erdoğan, Güney Kore’nin başkenti Seul’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile yaklaşık bir saat süren baş başa görüşme gerçekleştirdi.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’i, Kuzey Kore ile yapılan görüşme nedeniyle tebrik eden Cumhurbaşkanı, iki ülkenin ticaret hacminin artırılması gerektiğini belirterek savunma sanayine dikkat çekti.

05

İki lider daha sonra ortak basın toplantı düzenledi.

Erdoğan, konuşmasında ticaret hacmine dikkat çekerken, “iki ülke olarak toplam 132 milyon nüfusa sahibiz. 132 milyon, böyle bir nüfus potansiyeline gerçekten bu ticaret hacmi çok düşük. Bu 10-15 milyar dolara niye ulaşmasın? Özellikle de başta savunma sanayi olmak üzere ileri teknoloji alanlarında birlikte yapabileceğimiz çok şey var” ifadelerini kullandı.

04030201
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more