Sözcü Plus Giriş

Daily Telegraph: Kamyon şoförünün oğlu Erdoğan karşıtı muhalefeti ateşliyor

İngiliz Daily Telegraph gazetesinde, cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce hakkında bir dosya hazırlandı. Türkiye'de İnce'nin mitingi sırasında hazırlanan Raf Sanchez ve Burhan Yüksekkaş imzalı haberde, İnce'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a son yıllardaki en çetin seçimini yaşattığı yazıldı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:27, 20/06/2018
Daily Telegraph: Kamyon şoförünün oğlu Erdoğan karşıtı muhalefeti ateşliyor

İnce’nin memleketi olan Yalova’nın Elmalık köyünden geçilen haberde, “İnce’nin kampanyası, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ancak 2003’ten beri Erdoğan’a karşı bir dizi seçimi kaybeden seküler ve sol eğilimli CHP’ye yeni bir soluk getirdi” deniyor. Muharrem İnce’nin Kürtler, İslamcılar ve milliyetçiler olmak üzere farklı siyasi kanattan insanlara ve çeşitli muhalif partilere ulaşmasının, Erdoğan’a karşı geniş bir cephe oluşturmasını sağladığı da kaydediliyor.

2017 Anayasa değişikliği referandumundan beri ilk kez cumhurbaşkanlığı seçiminin yapıldığı hatırlatılan haberde, “Muhalefetin ümitleri İnce’nin popülist tarzına bağlanmış durumda. Mitingleri sırasında, seçim otobüsünün üzerine çıkıyor ve Erdoğan’ı halkla olan bağını kaybetmekle suçluyor” yorumu yapılıyor. Haberde İnce’nin Erdoğan’a yönelik “Sen sarayının bahçesinde bıldırcın yumurtası yerken, halk genetiği değiştirilmiş gıdalar yiyor. İnsanlar bir bardak çay bile alamazken, sen kilosu 4 bin 500 liraya beyaz çay içiyorsun” sözleri hatırlatılarak, “CHP, uzun yıllar Türkiye’deki seküler elitlerin partisi olarak görülse de, İnce dini görevlerini yerine getiren bir Müslüman ve bir kamyon şoförünün oğlu. Halk, bir zamanlar üniversitelerde başörtüsünü yasaklayan bir partinin, annesi ve kız kardeşi başörtülü olan bir adayı çıkarmasını hayretle karşıladı” yorumu yapılıyor.

BAĞIŞ’IN SÖZLERİNE YER VERİLİYOR

Muharrem İnce’nin küçük kardeşi Hüseyin İnce’nin, “Biz sıradan insanlarız” diyor. “Solcuyuz ama aynı zamanda Müslümanların çocuklarıyız. Herkes gibi Cuma günleri camiye gidiyoruz” sözlerine yer verilen haberde İnce’nin hem CHP hem de AKP tarafından ötekileştirilen Kürtlere ulaşmayı başardığı aktarılıyor. Gazetenin haberinde eski bakanlardan Egemen Bağış’ın yorumlarına da yer veriliyor. Bağış, “Tipik bir CHP’li, sıradan insanlarla ilgilenme gereği duymaz. Öte yandan İnce, bizim tarzımızda biri. Halka ulaşmaya çalışıyor. İnce, numarayı AK Parti’den öğrendi” yorumunu yapıyor.

Yayınlanma Tarihi:10:22,