Dehşete düşüren haber! Sünnet edilen kız çocuğu öldü

Somali'de mahalledeki bir kadın sünnetçiye sünnet ettirilen 10 yaşındaki bir kız çocuğu kan kaybından öldü.

Dehşete düşüren haber! Sünnet edilen kız çocuğu öldü

Somali’de mahalledeki bir kadın sünnetçiye sünnet ettirilen 10 yaşındaki bir kız çocuğu kan kaybından öldü. BBC Türkçe’nin haberine göre; Dhusamareb kentindeki Hanano Hastanesi’nin Başhekimi Dr. Abdirahman Omar Hassan, Voice of America’ya “Hayatımda böyle sünnet edilen birini görmedim” dedi. Kız çocuğuna müdahaleyi yapan ekipte olan Hassan, çocuğun hastaneye getirildiğinde tetanos olduğunu belirlediklerini belirtti. Bunun sünnetin steril olmayan aletlerle yapılmasından kaynaklandığı sanılıyor.

BABASI ŞİKAYETÇİ OLMADI

Dahir Nur adlı baba, bunun kültürlerinin bir parçası olduğunu söyleyerek sünnetçiden davacı olmayacaklarını açıkladı.

ÜLKEDE KIZ ÇOCUKLARININ YÜZDE 98’İ SÜNNETLİ

Galkayo Barış ve Kalkınma Eğitim Merkezi adlı kadın hakları kuruluşunun Direktörü Havva Aden Muhammed ise “Sünnetçi gözaltına alınsa bile, ülkede bunu cezalandıracak yasa yok. Bu Somali’de her gün yaşanan pekçok olaydan sadece biri” dedi. Ülkedeki kız çocukları ve kadınların yüzde 98’inin sünnetli olduğu belirtiliyor.

ÜLKEDE SÜNNET OLMAYAN KIZ ÇOCUKLARI BASKI GÖRÜYOR

Somali anayasası kadın sünnetini yasaklıyor. Ama ülkede bu suçu cezalandıran bir yasa yok. Somali’de şimdiye kadar kadın sünnetinin cezalandırılmasına yönelik girişimler başarısızlıkla sonuçlandı.

Gözlemcilere göre, siyasetçiler, bunun dini bir gereklilik olduğuna inanan halkla ters düşmemek için yasal düzenlemeden uzak duruyor. Ülkede sünnet olmayan kız çocuklarının baskı gördüğü belirtiliyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...