Denizlerdeki su seviyesi beklenenden hızlı yükseliyor

Yapılan araştırmalar sonucu denizlerdeki su seviyesinin beklenenden daha hızlı yükseldiğine işaret edilerek, 2100 yılına kadar yaklaşık 65 santimetrelik yükselmenin gerçekleşeceği ifade edildi.

Denizlerdeki su seviyesi beklenenden hızlı yükseliyor

Küresel ısınma sonucu, denizlerdeki su seviyesinin beklenenden daha hızlı yükseldiği belirtilerek, 2100 yılına kadar yaklaşık 65 santimetrelik yükselmenin gerçekleşeceği belirtildi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre; Colorado Boulder Üniversitesi bilim insanları tarafından uydu ölçümlerine dayanılarak yapılan araştırmaya göre; 1993 yılından bu yana, yıllık ortalama üç santimetre artan su seviyesinin 2100 yılına kadar yaklaşık üç kat artarak yıllık ortalama 10 santimetreye ulaşmasının beklendiği ifade edildi.

Kıyı kentlerindeki su seviyesinin 2005 yılına oranla yaklaşık 65 santimetre yükselmesinin beklenildiği, fakat şimdiye dek bu tahminin 30 santimetre olduğu belirtilmişti.

Küresel ısınma sonucu, atmosferdeki sera gazı emisyonunun artması ve kutuplardaki buzulların erimesi, deniz suyu seviyesindeki artışın asıl nedeni olarak kabul ediliyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...