Dev marka her yıl 177 milyon TL’yi yakıyormuş

İngiliz basını ülkenin önde gelen markalarından Burberry'nin her yıl 28 milyon pound'luk (yaklaşık 177 milyon TL) kıyafeti yakmasını konuşuyor. Markanın her yıl yaklaşık 28 milyon poundluk tasarım ve giysileri yakmasının arkasında ise ilginç bir sebep var.

Dev marka her yıl 177 milyon TL’yi yakıyormuş

İngiltere’nin önde gelen markalarından Burberry’nin her yıl satılmayan çok sayıda ürünü yakarak imha ettiği ortaya çıktı. İngiltere’nin çok okunan gazetesi The Sun ve The Times’ta yer alan haberde markanın sadece geçtiğimiz yıl piyasa değeri 177 milyon TL olan yani 28 milyon pound’unluk ürünü imha ettiğini yazdı. Gazeteler markanın son 5 yıl içerisinde yaklaşık 90 poundluk yani 563 milyon TL’lik ürünü yok ederek bu malların tekrar piyasaya düşmesini engellediğini aktardı.

burberry-vetements-tom-ford

Yetkililer, markanın bu hamleyi yapma sebeplerinden biri olarak da fikri mülkiyeti korumak olduğunu dile getirdi. Ürünlerin taklitlerinin yapılmasının önüne geçildiği belirtilirken markanın çok ciddi bir bütçeyi ve enerjiyi bu ürünlerin imhasına harcadığı kaydedildi.

burberry-beauty-ad-campaign-1-1

Moda dünyasının en ikonik tasarımlarından olan trençkot tasarımına sahip marka son dönemde Cara Delevingne, Sienna Miller, Rosie Huntington Whiteley ve Romeo Beckham gibi kişileri marka yüzü yapmıştı. Markanın alametifarikası olan trençkotlar yaklaşık 6.000 TL’ye alıcı buluyor.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...