Sözcü Plus Giriş

Dışişleri: AB vize için ek bilgi istedi

Dışişleri kaynakları, "AB heyeti çalışmaları olumlu buldu, teknik çalışmalar sürecek" açıklamasında bulundu.

Güncellenme: 12:29, 01/06/2018
Dışişleri: AB vize için ek bilgi istedi

Avrupa Birliği’nde (AB) vize muafiyeti konusunda görüşmeler yapmak üzere gelen heyetin Türkiye’nin Şubat ayında Komisyon’a sunduğu çalışma planı hakkında ek bilgi talep ettiği belirtilirken, teknik çalışmaların sürdürülmesi mutabakatına varıldı. Dışişleri kaynakları, Türkiye ile AB arasındaki vize serbestisi diyaloğu toplantısının dün Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü ile Avrupa Komisyonu’nun göç konularından sorumlu genel müdürü eş-başkanlığında teknik düzeyde gerçekleştirildiğini belirtti.

Toplantıya AB, Adalet ve İçişleri bakanlıklarından da yetkililerin katıldığını belirten kaynaklar, toplantıda AB ile vize serbestisi diyalogu kapsamında henüz karşılanmayan kriterlere ilişkin Şubat 2018’de komisyona Ankara’nın sunduğu çalışma planı hakkında görüş alışverişinde bulunulduğunu kaydetti. AB tarafı Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması için 72 kriterin karşılanması gerektiğini belirtirken, özellikle Terörle Mücadele Kanunu’nda değişiklikler yapılmasını, kişisel verilerin korunması konusunda da Ankara’nın bazı adımlar atmasını talep etmişti.

Ankara, bu kriterlerin nasıl karşılanabileceğine dair önerilerini içeren çalışma planının Şubat ayında Komisyon’a sunmuştu. Görüşmeye ilişkin bilgi veren kaynaklar, “AB Komisyonu Vize Serbestisi Diyaloğunun yeniden canlandırılmasından duyduğu memnuniyeti ifade etmiş, Çalışma Planımızı kalan kriterlerin karşılanmasına yönelik olumlu bir adım olarak gördüklerini, 2016’dan bu yana geçen sürede yaşanan gelişmelerin yarattığı zorlukları bildiklerini vurgulamıştır. Komisyon heyeti, sunduğumuz Çalışma Planı’nın teknik ayrıntıları hakkında ilave bilgi talep etmiştir” dedi.

Toplantıda bazı teknik düzenlemelerde atılabilecek adımlar hakkındaki görüşlerin paylaşıldığını belirten kaynaklar, Komisyon’la teknik çalışmaların önümüzdeki dönemde sürdürülmesi konusunda mutabakata varıldığını da kaydetti.

Yayınlanma Tarihi:12:23,