Sözcü Plus Giriş

Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’ye yanıt

ABD'li yetkililerin, "Suriye'deki güçler Afrinlilerin evlerine dönmesine izin vermiyor" açıklamasına Ankara'dan yanıt geldi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 18:55, 05/05/2018
Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’ye yanıt

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert. önceki gün düzenlediği basın toplantısında akıllara durgunluk verecek bir açıklama yapmıştı. Nauert, “Afrin’deki durumu çok yakından takip ediyoruz. Son bir iki aydır bu konunun üzerinde duruyoruz. Afrin’den 140 bin kişi ayrıldı. Şu aşamada en azından şunu söyleyebiliriz ki bu kişilerin evlerine ve yaşadıkları yerlere geri dönmelerine de izin verilmiyor” ifadesini kullanmış fakat bunun gerekçesini net bir şekilde vermemişti.

İlginizi ÇekebilirSon dakika: Dışişleri'nden AB Komisyonu Başkanı Juncker'e tepkiSon dakika: Dışişleri'nden AB Komisyonu Başkanı Juncker'e tepki

Bugün Ankara’dan Nauert’e yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, “Afrin’e dönmek isteyen yerel halkı engelleyenler PYD/YPG’dir” dedi.  Aksoy, “ABD, Afrin ile teyid edilmemiş varsayımların üzerinden talihsiz açıklama yapmıştır” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy yhaptığı açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü 3 Mayıs tarihli basın toplantısında Zeytin Dalı Harekatı hakkında PYD/YPG terör örgütünün karalama kampanyasının etkisi altında kalarak, teyid edilmemiş varsayımlar üzerinden talihsiz bir açıklama yapmıştır. Her şeyden önce, Afrin’e geri dönmek isteyen yerel halkı engelleyen PYD/YPG’nin kendisidir. Anılan terör örgütü böylelikle Türkiye’ye karşı yürüttüğü kara propaganda faaliyetlerine malzeme devşirmeye çalışmaktadır. Diğer taraftan, PYD/YPG’nin şehire yerleştirdiği çok sayıdaki mayın ve el yapımı patlayıcının geri dönüşleri zorlaştıran bir güvenlik tehdidi oluşturduğu da vakıadır. Türkiye Afrin’deki durumu normalleştirmek ve  yerel halkın güvenli şekilde geri dönüşünü kolaylaştırmak için çabalarını sürdürmektedir. Mevcut şartlar altında Afrin’deki insani durumun ‘derin endişe’ kaynağı olduğu iddiası tamamen temelsizdir. Suriye’nin kuzeyinde asıl endişe kaynağı müttefikimiz olarak bildiğimiz ülkelerin PKK/PYD/YPG’li teröristlerle sürdürdükleri işbirliğidir. Esasen,  Zeytin Dalı Harekatı terörle mücadelenin sivillere zarar vermeden de yürütülebileceğini göstermiştir. İnsani yardım örgütlerinin Afrin’e geçişlerine izin verilmesi konusunda yapılan çağrının muhatabı da Türkiye değildir. Zira, ülkemiz Birleşmiş Milletler’in Afrin’e yönelik insani yardım konvoyları için gerekli her türlü kolaylığı göstermektedir” ifadelerini kullandı. DHA

 

Yayınlanma Tarihi:12:49,