Doğu Guta nerede? Doğu Guta neden önemli?

Doğu Guta nerede? Suriye'de yaşanan savaşın en çok zarar gören bölgelerinden biri de Doğu Guta. Son günlerde yaşanan insani krizler nedeniyle ateşkes ilan edilmesi ve insani koridorun açılması dünyanın gündeminde yer alıyor. Suriye savaşında önemli bir yer tutan Doğu Guta ile ilgili ayrıntılar haberimizde.

Doğu Guta nerede? Doğu Guta neden önemli?

Doğu Guta, savaşın ortasında kalan sivillerin yaşadığı gıda kıtlığı ve ölümler nedeniyle dünyanın gündeminde… Son olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in insani koridor açılmasına yardım eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etmesi üzerine Doğu Guta nerede? sorusunun cevabı merak edilmeye başlandı.

DOĞU GUTA NEREDE?

Suriye’nin başkenti Şam’ın merkezinin 10 kilometre doğusunda. Doğu Guta’da Şubat ayında şiddetlenen çatışmalar yüzlerce sivilin ölmesine yol açtı. Birleşmiş Milletler’in hafta sonu yaptığı ateşkes çağrısına rağmen çatışmalar durmuş değil.

DOĞU GUTA NEDEN ÖNEMLİ?

BBC Türkçe’nin haberine göre; Suriye’nin başkenti Şam’ın hemen doğusunda yer alan Doğu Guta, 2012 yılından beri silahlı muhalif grupların elinde.

100 kilometrekareye yayılan Doğu Guta’da 350 bin civarında insanın yaşadığı tahmin ediliyor.

Muhaliflerin elindeki diğer bölgelerden izole olan Doğu Guta, Suriye’de çatışmalar başladıktan sonra Suriye ordusunun kuşatması altına girdi.

Putin'den Doğu Guta açıklaması... Erdoğan'a teşekkür İlginizi Çekebilir Putin'den Doğu Guta açıklaması... Erdoğan'a teşekkür

Bu tarihten itibaren Doğu Guta sıklıkla gıda kıtlığı yaşamaya başladı.

Doğu Guta’yı kontrol eden örgütlerin karşısında Suriye hükümeti Başkanlık Muhafız Alayları ve ordunun elit birimleri Dördüncü Bölük ve Kaplan Kuvvetleri’ni konuşlandırıyor.

Kaplan Kuvvetleri’nin başında, ülkenin diğer bölgelerinde hem IŞİD’e hem de diğer silahlı gruplara karşı operasyonların çoğunu yöneten Süheyl Hassan bulunuyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...