Sözcü Plus Giriş

Dünya bu davayı konuşuyor… Muhalif TV’yi alan iş insanına hazineden para veren bakana hapis cezası

Venezuela'nın eski Hazine Bakanı Alejandro Andrade, rüşvet suçundan ABD'de hapse mahkum edildi. Andrade'nin hazine bütçesinde ilaç satın almak için tutulan sabit kurlu dövizi yakınlarına verdiği ortaya çıktı. Resmi belgelerde Andrade'yle en çok iletişimde olan kişinin, ülkenin en önemli muhalif TV'si Globovision'u satın aldıktan sonra duruşunu değiştiren iş insanı Raul Gorrin olduğu ifade edildi.

Sozcu.com.tr
08:48 -
Dünya bu davayı konuşuyor… Muhalif TV’yi alan iş insanına hazineden para veren bakana hapis cezası

Florida Eyaleti Bölge Mahkemesi, eski Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in yakın korumalığını da yapan Andrade’ye, Hazine Bakanlığı yaptığı dönemde Venezuelalı medya patronu Raul Gorrin’den milyonlarca dolar rüşvet aldığı gerekçesiyle 10 yıl hapis cezası verdi.

Bakanlık görevini bırakmasının ardından Florida’ya yerleşen Andrade, ABD’de yaşayan Venezuelalılara ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında sorgulanmıştı. Eski bakan suçunu itiraf ederek, adli uzlaşma yoluna gitmişti. Venezuela Başsavcısı Tarek William Saab, bir süre önce ABD makamlarından Andrade’nin ülkesine iade edilmesini talep etmişti.

CHAVEZ OYUN SIRASINDA AZ DAHA KÖR EDİYORMUŞ

Venezuela medyasında yer alan haberde, 2007-2011 yılları arasında hazine bakanı olarak görev alan Andrade’nin, Hugo Chavez ile yakın ilişkide olduğu iddiaları ortaya atıldı. Chavez’in koruması olan Andrade’nin bir gözünü eski devlet başkanının chapita isimli oyunu oynarken çıkardığı iddiaları gündeme geldi. Baseball isimli oyuna benzeyen chapitada bir kişi metal kapağı fırlatırken, karşıdaki kişi sopayla vurmaya çalışıyor. Bu oyun sırasında Chavez’in kapağa hızla vurarak Andrade’yi neredeyse kör bıraktığı iddia edildi.

Chavez'in koruması olan ve daha sonra 4 yıl boyunca hazine bakanlığında görev alan Andrade'ye 10 yıl hapis cezası verildi.

Chavez’in koruması olan ve daha sonra 4 yıl boyunca hazine bakanlığında görev alan Andrade’ye 10 yıl hapis cezası verildi.

Dava kayıtlarında, Andrade’nin hazine bütçesinde bulunan ve ilaç ve tıbbi sistem satın almak için bekletilen düşük oranlı dövizi “sattığı” aktaırldı. Andrade’nin kendisine yakın kişilere Venezuela hazinesinden sabit kurda dolar verdiği ve bu sayede kar elde ettiği ifade edildi. Yanındaki kişilerin dolarları almasına izin vermesi karşılığında rüşvet alan Andrade’nin Florida’da 1 milyar dolarlık bir malikane, çok sayıda Rolex marka saat, oğlu için yarışlarda binmesi için yetiştirilen çok sayıda at sahibi olduğu ifade edildi.

ABD savcılığı, Andrade’nin aldığı rüşvetin büyük kısmının Gorrin’den geldiğini açıkladı. Venezuelalı medya patronu Gorrin, ülkede muhalif yayın yapan Globovision isimli TV kanalını satın almış ve o dönemden itibaren televizyon kanalının duruşu yumuşamıştı. ABD’de yaşadığı açıklanan Gorrin’in bankadaki hesaplarıyla para akladığı da kayıtlara geçti.

Son güncelleme: 08:50 28.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more