Reklamsız Sözcü

Dünya tetikte: Gündem Suriye…

Dünyanın gözü kulağı Suriye'ye çevrilmiş durumda. ABD Başkanı Trump'ın "savaş sinyali" gibi açıklamasının ardından ortalık adeta yangın yerine döndü. Rusya, İran ve Suriye'den ardı ardına açıklamalar gelirken, Beyaz Saray henüz savaş kararı alınmadığını duyurdu.

android-time 08:29
Dünya tetikte: Gündem Suriye…
Dünyanın gözü kulağı Suriye'ye çevrilmiş durumda. ABD Başkanı Trump'ın "savaş sinyali" gibi açıklamasının ardından ortalık adeta yangın yerine döndü. Rusya, İran ve Suriye'den ardı ardına açıklamalar gelirken, Beyaz Saray henüz savaş kararı alınmadığını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’ye saldırı düzenlenebileceğini açıklamasının ardından Moskova ve Washington hattından art arda açıklamalar geliyor. Suriye gerginliğinin tırmanmasının ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Trump’ın Duma’da düzenlendiği iddia edilen kimyasal saldırıdan Rusya ve Suriye’yi sorumlu tuttuğu belirtildi. Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders yaptığı açıklamada ayrıca Suriye konusunda henüz bir karar verilmediğini, tüm seçeneklerin masada olduğunu ifade etti.

Suriye krizinin çözümünde askeri saldırının tek seçenek olmadığını da vurgulayan Sanders, Trump’ın Suriye’ye verilecek yanıt konusunda bir takvim belirlemediğini kaydetti.

Putin’in Trump’a yanıtı

Beyaz Saray’ın açıklamasından önce de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den Trump’ın açıklamasına yanıt geldi. Putin, “Dünyadaki durum endişe verici. Sağduyunun galip gelmesini umuyoruz” diye konuştu. Rusya’nın uluslararası hukukun gerektirdiği bütün yükümlülüklerine saygı duyduğunu söyleyen Putin, diğer ülkelerle yapıcı ilişkiler inşa etmek istediklerini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’ye saldırı düzenleneceğine ilişkin Twitter üzerinden yaptığı açıklamalara yanıt verdi. Putin, “Dünyadaki durum endişe verici. Sağduyunun galip gelmesini umuyoruz” diye konuştu. Rusya’nın uluslararası hukukun gerektirdiği bütün yükümlülüklerine saygı duyduğunu söyleyen Putin, diğer ülkelerle yapıcı ilişkiler inşa etmek istediklerini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da “Füzeler meşru hükümetlere değil, teröristlere doğru uçmalı” denilmişti. Açıklamada “akıllı füzelerle” Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına dair kanıtların yok edilmeye çalışılabileceği kaydedilmişti.

İngiltere Başbakanı askeri müdahale için hazır

Suriye krizinde İngiltere de ABD’ye destek veriyor. BBC’nin edindiği bilgilere göre İngiltere Başbakanı Theresa May Suriye’de askeri müdahaleye katılma kararı almaya hazır. Haberde May’in parlamento onayını beklemeden askeri müdahaleye katılım kararı alabileceği belirtildi.

May daha önce yaptığı açıklamada Suriye’deki saldırının yanıtsız kalamayacağını söylemişti.

Muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn ise Suriye’ye olası bir askeri müdahale kararının öncelikle parlamento onayına sunulmasını talep ediyor.

İran’dan Suriye’ye destek

İran ise Suriye’deki müttefiklerine destek açıklaması yaptı.

İran’ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney’in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, Doğu Guta’ya yaptığı ziyaret sırasında devlet televizyonuna yaptığı açıklamada “İran, Suriye’yi Amerika ve siyonist rejime karşı mücadelesinde destekliyor” dedi. Velayeti, “Yurtdışından gelecek her türlü saldırıda Suriye rejiminin yanında yer alacağız” dedi.

Trump’tan Suriye’ye saldırı sinyali

Trump, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Suriye’ye operasyon düzenleneceğinin sinyalini vermişti. Trump, Rusya’yı füze saldırısı konusunda uyararak füzelerin “yakında geleceği” ifadesine yer vermişti.

Trump bir diğer paylaşımında ise “Rusya ile ilişkilerin Soğuk Savaş döneminde bile bu kadar kötü olmadığını” belirterek “Bunun için hiçbir neden yok. Rusya’nın ekonomik açıdan bizim yardımımıza ihtiyacı var, bu yerine getirilmesi çok kolay bir şey, tüm milletler birlikte çalışmalı. Silahlanma yarışını durdurun?” ifadesine yer vermişti. (DW Türkçe)

İLGİLİ HABERSavaş baltaları çıktı: Dünyanın gözü Suriye'deSavaş baltaları çıktı: Dünyanın gözü Suriye'deİLGİLİ HABERSon dakika açıklaması! Rusya: Anında karşılık veririzSon dakika açıklaması! Rusya: Anında karşılık veririz

 

İLGİLİ HABERSon dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile görüştüSon dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile görüştü

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 08:4112.04.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more