Sözcü Plus Giriş

Dünyanın en güçlü pasaportları belli oldu: Türkiye 39’uncu sırada

Pasaportların etkisi küresel anlamda vizesiz seyahate izin verdiği ülkesiyle doğru orantılıdır... Her ay pasaportların gücünü ortaya koyan ve ülkelerin vizesiz seyahat ettiği ülkeleri listeleyen Pasaport Endeksi, yeni sıralamayı paylaştı. Sıralamada Birleşik Arap Emirlikleri pasaportu 167 ülkeye giriş yaparak birinci sıraya çıktı. Önceki listede üst sıralarda olan Singapur ve Almanya'yı geride bıraktı.

Sozcu.com.tr
13:29 -
Dünyanın en güçlü pasaportları belli oldu: Türkiye 39’uncu sırada

Düzenli olarak yapılan Pasaport Endeksi’nde şaşırtıcı bir sonuç çıktı… Bir ay içerisinde 38 ülkeyle vizeleri kaldıran ya da sınırda vize alabilme şartı getiren Birleşik Arap Emirlikleri Singapur ve Almanya’yı geride bırakarak Dünya’nın en kuvvetli pasaportu oldu.

113 ülkeye vizesiz, 54 ülkeye de sınırda vize alarak girebilen BAE pasaportuna sahip kişiler böylelikle uzun yıllardır zirvede olan Singapur ve Almanya’yı geride bıraktı. Listede önceki dönemde 3’üncü olan BAE’nin ardından 166 ülkeye vizesiz giriş yapabilen Singapur ve Alman pasaportlarıyla birlikte Danimarka, İsveç, Finlandiya, Lüksemburg, Fransa, İtalya, Hollanda ve İspanya takip ediyor.

Türkiye de listede ilerleme kaydetti. Önceki döneme göre 3 ülkeyle daha vizelerin kaldırıldığı ifade edilirken Türk pasaportu Nikaragua ve Gürcistan’la birlikte 39’uncu sırada yer aldı. Türk pasaportuna sahip kişilerin 115 ülkeye vizesiz girebildiği vurgulandı.

Sıralamanın son 3 sırasında ise vizesiz olarak 35 ülkeye girebilen Pakistan ile birlikte, Irak (32) ve Afganistan (29) geliyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more