Sözcü Plus Giriş

Elin’i örnek aldı uçağı birbirine kattı… Bu tepkiyi hiç beklemiyordu

İsveç'te geçtiğimiz günlerde sınır dışı edilmek üzere olan Afgan mülteci için uçakta eylem yapan Elin Ersson, başka aktivistleri de etkilemiş görünüyor. Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de bir sığınmacının sınır dışı edilmesini uçakta protesto eden Aino Pennanen, Ersson'un aksine yolculardan destek görememesi üzerine başarısız oldu.

Sozcu.com.tr
10:46 -
Elin’i örnek aldı uçağı birbirine kattı… Bu tepkiyi hiç beklemiyordu

Finlandiya devlet televizyonu YLE’nin haberine göre, dün Vantaa Havalimanından Helsinki-Berlin seferini yapan ve sınır dışı edilecek bir sığınmacıyı taşıyan Finnair Havayollarına ait uçak, aktivist ve Yeşiller Partisi Görevlisi Pennanen’in protestosu nedeniyle gecikmeli kalktı.

Facebook hesabı üzerinden canlı yayın yapan Pennanen, ”sığınmacının zorla götürüldüğünü” belirterek sınır dışı kararının durdurulması çağrısında bulundu.

Pennanen, eylemini önceden planlamadığını ve sınır dışı kararını şans eseri öğrendiğini ve sığınmacının hangi ülkeye götürüldüğünü bilmediğini kaydetti.

Finnair Havayolu İletişim Sözcüsü Mari Kanerva, olayı doğrularken, aktivistin polis eşliğinde uçaktan indirildiğini ve uçağın 10 dakikalık bir rötardan sonra sığınmacı ile birlikte yoluna devam ettiğini ifade etti.

YLE’nin haberinde, Finli aktivist Pennanen’in geçen hafta Göteborg- İstanbul uçağından Afgan sığınmacının indirilmesini sağlayan İsveçli aktivist Elin Ersson’un eylemine benzer bir protesto gerçekleştirdiği belirtildi.

Elin Ersson

Elin Ersson

Uçaktaki Finli yolcuların Pennanen’e destek olmaması nedeniyle eylemin başarısızlıkla sonuçlandığı vurgulandı.

Öte yandan geçen haftaki olayda, İsveçli aktivist Elin Ersson’un eylemine uçakta bulunan Türk yolcular destek vermiş, sığınmacı ve Ersson uçaktan indirilirken, bu destek sonrası Ersson gözyaşları içinde Türk yolculara teşekkür etmişti.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more