Endonezya’da 3 kiliseye bombalı saldırı: Çok sayıda ölü var

Endonezya’nın ikinci büyük kenti Surabaya’da, yerel saatle 07.30 sularında anne, baba, iki kız ve iki erkek çocuklu toplam altı kişilik bir aile, Hristiyanların pazar ayini sırasında üç kilisiye intihar saldırısı düzenledi. 13 kişinin hayatını kaybettiği saldırıları IŞİD üstlendi.

Endonezya’da 3 kiliseye bombalı saldırı: Çok sayıda ölü var

Endonezya’nın ikinci büyük kenti olan Surabaya’da altı kişilik bir ailenin üç kiliseye düzenlediği intihar saldırısında failler dahil en az 13 kişi hayatını kaybetti, 40 kişi yaralandı.

Doğu Java Polis Sözcüsü Frans Barung Mangera basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Baba, patlayıcı taşıyan Avanza marka bir otomobil kullanıyordu ve aracı kilisenin girişine çarptırdı” dedi. Saldırganın eşi ve iki kızının bir başka kiliseye saldırdığını söyleyen Mangera “diğer iki çocuğun da motosikletle üçüncü bir kiliseye saldırdığını ve dizlerinin üzerinde taşıdıkları bombayı” patlattıklarını söyledi.

Endonezya polisi, kızların 9 ve 12 yaşında olduğunu, motosiklet kullanan oğlanların ise 16 ve 18 yaşında olduğunu açıkladı.

polis-reuters

IŞİD SALDIRIYI ÜSTLENDİĞİNİ DUYURDU

İlk saldırının motosikletli kardeşler tarafından Santa Maria Kilisesi’ne düzenlendiği kaydediliyor. Saldırı olduğu sırada kilisede sabah ayininin tamamlanmış olduğu ve cemaatin ikinci bir ayine hazırlandığı belirtiliyor. İkinci saldırının baba tarafından Pentikostal Kilisesi’nin otoparkında gerçekleştirildiği kaydediliyor. Son olarak Endonezya Hrıstiyan Kilisesi’nin girişinde güvenlik görevlileri tarafından durdurulan kapalı kadının üzerindeki patlayıcıları patlattığı belirtiliyor.

Polis saldırıyı düzenleyen ailenin Suriye’den dönen ve IŞİD sempatizanı olan 500 kişi arasında bulunduğunu belirtti.

Saldırının arkasında IŞİD’den ilham alarak kurulan Cemaa Anşarut Devla adlı örgütün olduğu tahmin ediliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın terör örgütleri listesinde yer alan çatı örgütünün bünyesinde yüzlerce IŞİD sempatizanı olduğu sanılıyor. IŞİD, kendisine bağlı Amak haber ajansı üzerinden saldırıyı üstlendiğini duyurdu.

Saldırıların düzenlendiği bölgeyi ziyaret eden Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo açıklamasında, “Toplum üyeleri, polis ve hatta masum çocuklar arasında kurbanlar verilmesine neden olan bu eylem barbarca ve insanlık sınırlarının ötesinde” ifadelerini kullandı.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...