Erdoğan BBC’ye konuştu: Kaybedersek zil takıp oynarlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere ziyareti sırasında İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC'deki Hard Talk programına konuştu. Erdoğan, 24 Haziran seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan kendisini eleştiren eski başbakan yardımcısı Abdüllatif Şener ile ilgili olarak "Bana öyle bir referans gösterin ki gösterdiğiniz bu referansı biz adam yerine koyalım" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı, kendisine yöneltilen "AKP seçimi kazanamazsa ne olur?" şeklindeki soruya ise ilginç bir yanıt verdi.

Erdoğan BBC’ye konuştu: Kaybedersek zil takıp oynarlar

“Türkiye bir hukuk devletidir, bu hukuk devletinin içerisinde her şey işler” diyen Erdoğan, 24 Haziran seçimiyle ilgili olarak da şu değerlendirmeyi yaptı:

“Biz kim kazanırsa ona saygı duyarız”

“17 ay öne çekmek suretiyle ana muhalefetin bize meydan okumasına karşı ‘Haydi buyurun’ dedik, onları meydana çağırdık; yaptığımız iş budur. Ve Türkiye bu hukuk devleti içerisinde de yine aynı şekilde erken seçime gitme noktasında, anayasa değişikliğini muhalefetle beraber yaptık ve hep birlikte bu demokratik kararı aldık ve şimdi de 24 Haziran’da seçime gidiyoruz; olay bu.”

Seçim sürecine ilişkin dile getirilen kaygıların sorulması üzerine Erdoğan, “Türkiye’de sandık var ve bu sandığa AGİT de geliyor, farklı ülkelerden de davetler yapıyoruz ve hepsinin huzurunda oylar kullanılıyor. Ve bu oylar kullanıldığı zaman kim kazanır ortaya çıkacak. Biz tekrar kazanıyorsak herkes buna saygı duyacak. Kazanamazsak, biz kim kazanırsa ona saygı duyarız; olay bu kadar basittir.” yanıtını verdi.

“Zil takıp oynarlar”

AK Parti’nin ve kendisinin, seçimleri kazanamama ihtimaliyle ilgili soruyu ise Erdoğan, “Bu soruyu bize niye sordunuz? Daha iyi işte, eğer kazanmama durumumuz söz konusuysa, kazanacak olanlar zil takıp oynarlar, rahat olun. Batı’da siz de rahat olun, hele hele BBC çok rahat olsun.” şeklinde yanıtladı.

“Tabii ki kazanmak için çaba göstereceğiz” ifadesini kullanan Erdoğan, “Bütün ekibimizle, bütün gayretimizle kazanmak için bu çabamızı göstereceğiz. Çünkü bizim bütün hedefimiz Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmaktır ve bunun için de ilk 10’a Türkiye’yi dünya ekonomisi içinde sokmaktır.” diye konuştu.

Abdüllatif Şener açıklaması

Başbakan eski yardımcısı Abdüllatif Şener’in, hükümete yönelttiği eleştirilerle ilgili bir soru üzerine Erdoğan, “Bana öyle bir referans gösterin ki gösterdiğiniz bu referansı biz adam yerine koyalım. Bu referansın siyasette kıymeti harbiyesi yok.” yanıtını verdi.

Şener’in referans alınmasını eleştiren Erdoğan, “Partimizden ayrıldıktan sonra parti kurdu sıfırlandı, başkalarına yanaştı sıfırlandı. Yatıyor kalkıyor, şu anda Türkiye’nin 11,5 yıl Başbakanlığını yapmış, 4 yıl Cumhurbaşkanlığını yapmış Tayyip Erdoğan’a ileri geri konuşmak suretiyle oradan rant elde etmeye çalışıyor” diye konuştu. (AA)

Erdoğan: Sıkıntılı bir süreç başlayacak İlginizi Çekebilir Erdoğan: Sıkıntılı bir süreç başlayacak

 

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs yorumu İlginizi Çekebilir Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs yorumu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...