Sözcü Plus Giriş

Erdoğan Fransa ve ABD’ye sert çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP grup toplantısında konuştu. Zeytin Dalı Harekatı hakkında açıklamalarda bulunan Erdoğan'ın hedefinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD de vardı.

12:40 -
Erdoğan Fransa ve ABD’ye sert çıktı

İki liderin telefon görüşmesinde Fransız Cumhurbaşkanı’nın Erdoğan’a Afrin’de ateşkese uyulması çağrısında bulunduğu ifade edilmişti. Erdoğan’ın yanıtı sert oldu.

Erdoğan, “Bize akıl vermeye kalkanlar, Cezayir'de 5 milyon insanın katlini icra ettiler. Bize yıllarca hep kara diye öğretilen Afrika'nın aslında ne kadar renkli, aydınlık, bereketli bir yer olduğunu gördükçe bu kıtayı sömürenlerin insafsızlıklarını, vicdansızlıklarını çok daha iyi anlıyoruz” ifadelerini kullandı.

İki liderin daha önceki görüşmelerinde de Afrin operasyonu gündeme gelmiş, Türkiye Dışişleri’nden yapılan açıklamada Fransa yalanlanmış ve görüşmede Afrin’e atıfta bulunulmadığı belirtilmişti.

ABD’YE DE SERT ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akdeniz ve Ege’de yaşanan mülteci kriziyle ilgili de konuştu. Erdoğan, ABD’ye hitaben “Hanginiz Ege’de, Akdeniz’de ölümle baş başa olan insanları topladınız” ifadelerini kullanırken, ABD’nin Akdeniz’deki doğalgaz krizine yönelik 6. Filo’yu gönderme kararına atıfta bulunarak “Siz oralara ancak 6. Filo ile gelirsiniz” dedi.

İLGİLİ HABERCumhurbaşkanı Erdoğan: Afrin harekatı çok daha hızlı şekilde yürüyecekCumhurbaşkanı Erdoğan: Afrin harekatı çok daha hızlı şekilde yürüyecek
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more