Erdoğan NATO zirvesi için Brüksel’e gitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

Sabah 09.30’da yola çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Esenboğa Havalimanı’ndan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara Valisi Ercan Topaca ve diğer ilgililer uğurladı.

erdogana-reuterss

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar, MHP İstanbul Milletvekilleri Cemal Çetin ve İsmail Faruk Aksu da Brüksel’e gitti.

erdou-epa

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, yemin edip Cumhurbaşkanlığı Kabinesini kurduktan sonra ilk kez bir uluslararası zirveye katılacak.

Açıkça tehdit ediyorlar... Yunanistan, Türkiye'yi NATO'ya şikayet edecekmiş İlginizi Çekebilir Açıkça tehdit ediyorlar... Yunanistan, Türkiye'yi NATO'ya şikayet edecekmiş

AKAR, MİLLİ SAVUNMA BAKANI OLARAK KATILACAK

Erdoğan’ın kabinesinden bazı isimler de NATO zirvesinde ilkleri yaşayacak.

Buna göre daha önceki NATO zirvelerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral sıfatıyla katılan Hulusi Akar, bu yıl gerçekleşecek NATO zirvesinde Milli Savunma Bakanı olarak hazır bulunacak.

Berat Albayrak da Hazine ve Maliye Bakanı sıfatıyla ilk kez zirveye katılacak.

Trump'ı NATO Genel Sekreteri Stoltenberg karşıladı.

Trump’ı NATO Genel Sekreteri Stoltenberg karşıladı.

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler de Genelkurmay Başkanı sıfatıyla ilk kez NATO Zirvesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın heyetinde yer alacak.

Erdoğan da bu kapsamda yeni sistemin ilk kabinesinden bazı isimlerle toplantı çerçevesinde temaslarda bulunacak, ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

Ayrıca Erdoğan’a eşlik edecek Milli Savunma Bakanı Akar’ın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da görüşmelere katılması bekleniyor.

Almanya Başbakanı Merkel.

Almanya Başbakanı Merkel.

ATAK HELİKOPTERİNDEN GÖSTERİ

NATO Zirvesi, aralarında Türk helikopterlerin de bulunduğu 20 askeri helikopterin hava gösterisiyle başlayacak.

İttifakın geleceğine ilişkin önemli kararlar almak üzere NATO üyesi 29 ülkenin liderlerini Brüksel’de bir araya getiren zirve dolayısıyla müttefik ülkelerin askeri helikopterleri öğle saatlerinde hava gösterisi yapacak.

Türkiye’den iki T129 Atak helikopterinin de katılacağı gösteride NATO müttefikleri ABD, Belçika, Fransa, Almanya, Danimarka, Macaristan, İtalya, Polonya, Romanya, Slovenya ve Çekya’dan toplam 20 helikopter yer alacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...