Sözcü Plus Giriş

Ermenistan’da sular durulmuyor… Erivan’da yollar kapandı

Ermenistan'da sular durulmuyor... Protestocular başkent Erivan'a giriş yollarının bazılarını ve havalimanına giden yolu kapattılar. Muhalefet lideri Paşinyan, "Biz vazgeçmeyeceğiz. Protestoya devam edeceğiz" dedi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 15:14, 02/05/2018
Ermenistan’da sular durulmuyor… Erivan’da yollar kapandı

Göstericilerin bu hareketi, protesto hareketinin lideri Nikol Pashinyan’ın dün yaptığı ülke çapında sivil itaatsizliğe başlanması çağrısını ve iktidar partisinin istifa eden Başbakan Serj Sarkisyan yerine Pashinyan’ın başbakanlığa atanmasını engellemesini izliyor. Fransız haber ajansı AFP, başkentte neredeyse tüm sokakların trafiğe kapandığını, çok sayıda dükkanın da kapalı olduğunu bildirdi.

protest-reuters

Bazı Ermeni seçmenler, 10 yıl cumhurbaşkanlığının ardından geçen ay parlamento tarafından başbakan seçilen ve Rusya’ya yakın bir siyasetçi olan Sarkisyan’ı iktidarı elden bırakmamaya çalışmakla suçluyorlar.

Ermenistan Başbakanı Serj Sarkisyan, protestolar sonucu 23 Nisan’da istifasını vermiş, iktidardaki Cumhuriyetçi Parti gerilimi yumuşatmak adına başbakan adayı göstermemişti. Ancak Salı günü 105 üyeli Ermenistan Parlamentosu’nda yapılan oylamada tek aday olan Paşinyan’a sadece 45 oy çıkmıştı.

ermen-reuters

Reuters’a konuşan muhalefet lideri Paşinyan, “Sivil itaatsizliğe ve protestoya devam edeceğiz. Biz vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Açıklamalarda bulunan Paşinyan, “Benim tek gücüm insanlar. Biz vazgeçmeyeceğiz, greve devam edeceğiz” dedi.

Başbakanlığa tekrar adaylığını sunması hakkında konuşan Paşinyan, “Bunu düşüneceğiz ve müzakere edeceğiz. Gerekirse seçimi boykot edeceğiz” dedi. Ermenistan’da eğer ikinci kere başbakan seçilmezse, parlamento lağvedilecek ve erken seçimler ilan edilecek.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, siyasi krizin sona ermesi için görüşmelerin başlaması çağrısında bulundu. Sarkisyan, yaptığı açıklamada, “Bu krizin sona ermesi için bu hafta görüşmelerin devam etmesi çağrısında bulunuyorum. Herkesin ülkemizin geleceği için tehlikeli olduğunu söylediği siyasi krizin derinleşmesinden dolayı çok üzgünüm. Ermenistan parlamentosu, dün yaptığı oturumda muhalefet lideri Nikol Pashinyan’ın yeterli oy alamaması nedeniyle gerçekleşmeyen başbakanlık seçimini 8 Mayıs’ta tekrarlamaya karar verdi.

Yayınlanma Tarihi:12:20,