Esad Guta’da katliam yapıyor: “Ölümü bekliyoruz”

Suriye'nin başkenti Şam'da, muhaliflerin elinde bulunan son bölge olan Doğu Guta'da, rejim güçleri adeta katliam yapıyor. Abluka altındaki bölge, gece gündüz karadan ve havadan vurulurken bu saldırılarda çok sayıda sivil hayatını kaybediyor. Sadece son 2 günde hayatını kaybedenlerin sayısı 200'ü aşmış durumda. İşte bölgeden son durum...

Esad Guta’da katliam yapıyor: “Ölümü bekliyoruz”

Suriye hükümeti güçlerinin başkent Şam yakınlarındaki muhaliflerin elinde tuttuğu Doğu Guta’da düzenlediği bombardımanlarda son iki günde ölenlerin sayısının 250’ye çıktığı bildirildi.

Bölgedeki saldırıların 2013’ten bu yana görülen en yoğun şiddet olayları olduğu ve ölenler arasında 50 çocuğun da bulunduğu kaydedildi. BM de bölgedeki durumun “kontrolden çıktığı” uyarısında bulundu.

Suriye Ordusu henüz, Doğu Guta’dan gelen ölüm haberleriyle ilgili bir yorum yapmadı, ancak top ateşinin yapıldığı bölgelere “hassas saldırılar” yapıldığını iddia etti.

“ÖLÜMÜ BEKLİYORUZ”

Kuşatma altındaki Guta’da yaşayan 22 yaşındaki Bilal Ebu Salah, Reuters’a konuştu. Eşinin 5 aylık hamile olduğunu söyleyen Salah, “Ölmek için sıramızı bekliyoruz. Tek söyleyebileceğim bu” diye konuştu. Bölgede gıda malzemesi bulunmadığına dikkat çeken Salah, “Neredeyse herkes sığınaklara inmiş durumda. Bir evin içinde en az 5-6 aile hayatta kalmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Afrin'deki son dakika gelişmesini böyle gördüler: Türkiye ilk kez rejimle çatıştı İlginizi Çekebilir Afrin'deki son dakika gelişmesini böyle gördüler: Türkiye ilk kez rejimle çatıştı

DOĞU GUTA’DA NELER OLUYOR?

Doğu Guta, muhaliflerin başkent Şam yakınlarında elinde tuttuğu son bölge. Rusya’nın desteklediği Suriye hükümeti yanlısı güçler Pazar gecesinden bu yana bölgeyi geri almak için saldırılarını yoğunlaştırdı.İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Pazar gecesinden bu yana düzenlenen top ateşi ve hava saldırılarında en az 250 kişinin öldüğünü açıkladı.

Doğu Guta çevresindeki 10 kasaba ve köye de yeni saldırılar gerçekleştirildiği belirtildi.

BM yaralıların çıkartılması ve yardım ulaştırılması için ateşkes ilan edilmesi çağrısı yaptı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...