Sözcü Plus Giriş

Esad’ın temsilcisinden Türkiye’ye skandal sözler

İç savaşın ve şiddetin bitmek bilmediği Suriye'deki savaşı bitirmek için Soçi'de düzenlenen toplantıda Şam rejimini temsil eden BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, skandal ifadeler kullandı. Caferi, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki varlığını "işgal" olarak niteledi.

Sozcu.com.tr
07:27 -
Esad’ın temsilcisinden Türkiye’ye skandal sözler

Suriye’de yedi yıldır devam eden iç savaşı bitirmek ve savaş sonrası dönemde siyasi geçişi sağlamak üzere Rusya, Türkiye ve İran’ın girişimiyle Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen ve Astana sürecinin 10’uncusu olma niteliği taşıyan zirvede Suriye temsilcisi Türkiye’yi “işgalci” olmakla suçladı.

Associated Press haber ajansının haberine göre Şam rejiminin Birleşmiş Milletler Daimi temsilcisi Beşar Caferi, Soçi’deki toplantıda Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki varlığını “işgal” olarak nitelendirdi ve Türk askerlerinin “sınır dışı” edileceklerini söyledi.

Sözlerine devam eden BM Daimi temsilcisi, Soçi görüşmelerinin dördüncü turunun yapıldığı Mayıs 2017’de İdlib vilayetinin genelinde Rusya, Türkiye ve İran’ın garantörlüğünde oluşturulan “çatışmasızlık bölgelerini” yakından izlediklerini ve diyalog kanallarının kapanması durumunda bölgenin kontrolünü askeri olarak sağlama haklarını saklı tuttuklarını kaydetti.

Rusya: Umuyoruz ki Türk ortaklarımız başarıya ulaşacak

İdlib’e olası bir harekat söylentileri hakkında Rusya tarafını temsilen Soçi’de bulunan Aleksandr Levrentiev de bir açıklama yaptı. “Dedikodu” sözleriyle nitelendirdiği söylentileri reddeden Levrentiev, ancak Rus ordusunun açtığı koridorlar vasıtasıyla 300 ilâ 500 kişinin bölgeden ayrıldığını doğruladı.

Rusya haber ajansı Interfax’ın bildirdiğine göre, Levrentiev herhangi bir şekilde harekata dair bir planlamanın olmadığını kaydederken, “Dikkatimizi verdiğimiz en önemli mesele… (İdlib’deki) teröristlerin faaliyetlerini durdurmamız gerektiğidir” ifadesini kullandı.

Levrentiev ek olarak, “Umuyoruz bölgenin istikrara kavuşması için sorumluluk alan ılımlı muhalifler ve Türk ortaklarımız başarıya ulaşacaklar” şeklinde konuştu ve ekledi: “Bu bölgeden gelen tehdit hâlâ çok ciddi.”

Son güncelleme: 07:33 01.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more