Sözcü Plus Giriş

Fenomen film serisiyle ilgili yıllar sonra ortaya çıkan gerçek

Hollywood'un en ünlü yapımcısıyken uzun yıllardır yüzlerce kadına cinsel saldırıda bulunduğunun ortaya çıkan Harvey Weinstein'ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesini 2 saatlik tek film olarak çekmek, yönetmen koltuğuna da Peter Jackson yerine Quentin Tarantino'yu oturtmak istediği ortaya çıktı.

Güncellenme: 10:40, 04/05/2018
Fenomen film serisiyle ilgili yıllar sonra ortaya çıkan gerçek

New Line Cinema şirketi tarafından çekilen Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin, Miramax şirketinin patronu Harvey Weinstein’ın eline düşmüş olsaydı bir sanat faciasına dönüşebileceği ortaya çıktı.

İngiliz film eleştirmeni Ian Nathan’ın yeni kitabında, Weinstein’ın J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi üçlemesini filme çekmek, film projesini elinde tutan yönetmen Peter Jackson yerine de Quentin Tarantino’yu getirmek istediği öğrenildi. Bu isteğinin sebebi de üç filmin 2 saatlik tek bir film olarak çekilmesini istemesi olarak gösterildi.

weinstein-shutter

Oysa Jackson, Yüzüklerin Kardeşliği ve İki Kule’yi 178 ve 179 dakikalık filmler olarak çekmiş, Kralın Dönüşü’nden 263 dakikalık bir film çıkarmıştı ama sinemalarda 200 dakikalık versiyonu gösterilmişti.

Weinstein’ın şirketi, radikal bir tavırla Yüzüklerin Efendisi’nin pek çok önemli ayrıntısını kesip atmak yanlısıydı. Bunlar arasında Miğfer Dibi Savaşı, Eowyn’in Faramir’in yerine Boromir’in kızkardeşi olması, Balrog’un kaybolması ve Saruman sahneleri var.

Ian Nathan’ın konuştuğu yönetmen Peter Jackson da Weinstein’ın niyetleri için ”Kitabı okuyan herkesi derin hayal kırıklığına uğratması garantiydi” dedi.

New Line Cinema, projeyi satın aldı ve 2001-2003 arasında gişede çok başarılı olan üçlemenin ortaya çıkmasını sağladı. Üçleme biri Jackson’a giden 17 Oscar kazandı.