Sözcü Plus Giriş

Financial Times, İstanbul’u yazdı: Ekonomik kriz Türklerin yeme alışkanlığını değiştirdi

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Financial Times, Türkiye için bir dosya hazırladı... Gazetenin Türkiye muhabiri, İstanbul'un Bayrampaşa bölgesine gitti ve esnafla konuştu. Gazeteye konuşan lokantacılar, "İnsanların yemek alışkanlığı değişti. Artık yarım porsiyon köfte istiyorlar ya da döner kebap yerine kuru fasulye yiyorlar" dedi.

Sozcu.com.tr
09:23 -
Financial Times, İstanbul’u yazdı: Ekonomik kriz Türklerin yeme alışkanlığını değiştirdi

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye ile ilgili bir dosya hazırladı. Gazetenin Türkiye muhabiri Laura Pitel, Bayrampaşa’ya gitti ve hem esnaftan hem de vatandaştan görüş aldı. Türk Lirası’nın son dönemdeki krizden sonra toparlanmaya başladığını dile getiren Pitel, “Fakat Bayrampaşa’da bunun etkisi yeni hissediliyor. Ev alışverişini yapan kadınlar daha dikkatli tüketici oldu” ifadesini kullanıyor. Gazeteye konuşan Gülver Fırtına isimli işletmeci, şehirde birçok işletmeye ürün sattıklarını ama yaklaşık %30’luk bir düşüş olduğunu söyledi ve “Biz 3 çalışanı işten çıkarmak zorunda kaldık. İstemiyorduk ama giderleri azaltmamız gerekiyor. Kemer sıkma zamanıydı” dedi.

Bayrampaşa. Fotoğraf: Shutterstock

Bayrampaşa. Fotoğraf: Shutterstock

Bayrampaşa’daki bir pazara giden Pitel, burada esnaf ve tüketicilerle görüştü. Bir vatandaş, “Geçtiğimiz yıl elektrik faturam 80 TL’ydi ve şimdi 120 TL. Üstelik kullanım oranında hiçbir değişiklik olmadı” dedi. Gazetenin muhabiri bölgedeki izlenimlerini de paylaştı. Pitel, “Bölgedeki cafelerin sahipleri menülerini sadece bir değil üst üste iki yapışkanlı etiketle kapattı. Fiyatlar artmaya devam ediyor. Lokantadaki bir garson yemek alışkanlıklarının değiştiğini söylüyor. Bazı insanların yarım porsiyon köfte istediğini ya da döner kebap yerine kuru fasulye tercih ettiğini söyledi. Bayrampaşa’da bazı esnaf yaşanan ekonomik durumun sebebinin ABD Başkanı Trump olduğunu söylüyor” ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 11:40 12.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more