Sözcü Plus Giriş

Fransa’da önceki günkü gösterilerde 242 gözaltı!

Fransa'da sarı yeleklilerin önceki günkü ülke genelinde düzenledikleri gösterilerde çıkan olaylarda 9 kişinin yaralandığı, 242 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

20:13 -
Fransa’da önceki günkü gösterilerde 242 gözaltı!

BFMTV televizyonun haberine göre, önceki günkü gösteriler sırasında çıkan olaylarda 9 kişi yaralandı, 351 kişi karakollara götürüldü ve 242 kişi gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığı, önceki gün ülke genelinde yapılan gösterilere 66 bin kişi katıldığı açıklamıştı. İçişleri Bakanı Christophe Castaner, önceki günkü akşam düzenlediği basın toplantısında, gösterilerde çıkan olaylarda hayatlarını kaybedenlerin sayısının 8’e yükseldiği belirtmişti. Geçen haftaki eylemlere 136 bin kişinin katılmış, çıkan olaylarda bin 700’den fazla kişinin gözaltına alınmıştı.

fransa-aa51_6938604

Akaryakıt zamlarına tepki olarak başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine öfkeye ve isyana dönüşen gösteriler, hükümetin iptal çağrılarına rağmen önceki günkü ülke genelinde devam etti. Macron’un vaatlerini yetersiz bulan eylemciler, gösterilerin beşinci haftasında bir kez daha Paris’te Champs-Elysees Caddesi ve Opera Meydanı’nda toplanmıştı. Göstericiler ile polis arasında sık sık gerginlik yaşanmıştı. Sabah saatlerindeki ilk müdahale sonrası Champs-Elysees Caddesi etrafındaki ara sokaklara da yayılan gösteride polis ve protestocular arasında çatışmalar yaşanmıştı.

fransa-aa31_6938614

BİBER GAZI VE TAZYİKLİ SUYLA MÜDAHALE EDİLMİŞTİ

Polise taş atan göstericilere, güvenlik güçleri biber gazı ve tazyikli suyla karşılık vermişti. Bu sırada gözünden yaralanan bir gösterici ambulansla hastaneye kaldırılmıştı. Protestocular, atılan biber gazı kapsülünün bir göstericinin gözüne isabet ettiğini öne sürmüştü. Gösteri nedeniyle Champs-Elysees Caddesi ile çevresindeki mağaza ve restoranlar kepenkleri indirirken çok sayıda metro hattı da kapatılmıştı. Ülke genelindeki cadde ve yollarda 199 blokaj eylemi yapılmıştı.

fransa-aa1_6938621

ÜLKE GENELİNDE GÖSTERİ

Başkent Paris’in yanı sıra ülkenin diğer kesimlerinde de “sarı yelekliler” sokağa çıkmıştı. Fransa’nın Saint-Etienne kentinde yapılan eylemde göstericiler ile polis arasında zaman zaman gergin anlar yaşanmıştı. Arles kentinde ise yol ve caddelerde blokaj eylemi yapan göstericiler lastik yakmıştı. Nantes’ta ise eylemciler, bir aracı ateşe vermişti.

İLGİLİ HABERSon dakika: Fransa yine karışacak! Sarı Yelekliler'den gösteri çağrısı!Son dakika: Fransa yine karışacak! Sarı Yelekliler'den gösteri çağrısı!

89 BİN POLİS, 14 ZIRHLI ARAÇ

Alınan güvenlik önlemleri kapsamında ülke genelinde yaklaşık 89 bin polis görev yaptı, Paris’i 8 bin polis ile 14 zırhlı araç korudu. Öte yandan Cumhurbaşkanı Macron’un kurucu olduğu Cumhuriyet Yürüyüşü hareketinden milletvekili Bruno Questel, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sarı yeleklilerin cuma akşamı Bourgtheroulde’daki evinin önünde av tüfekleriyle havaya 6 el ateş açtığını ve ölümle tehdit edildiğini belirtmişti.

PROTESTOLAR

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım’da başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine yönelik öfkeye dönüşen “sarı yelekliler”in eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi. Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron ve yönetiminden ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor. Sarı yelekliler, bunun yanında ülkede hayatlarını yakından ilgilendirecek konuların ve bununla ilgili çıkacak yasaların referandum yoluyla halka sorulmasını istiyor.

Son güncelleme: android-time 06:26 17.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more