Fransa’da gündem zorunlu askerlik

Fransa'da Cumhurbaşkanı Macron ile Savunma Bakanı Florence Parly arasında zorunlu askerlik tartışması yaşanıyor. Macron'un geçtiğimiz hafta, "Zorunlu askerliği geri getireceğiz" açıklamalarına Parly, zorunlu olacağını sanmıyoruz şeklinde yanıt vermişti. Bugün Macron'un sözcüsü, Parly'nin teklifine itiraz etti ve "Askerlik zorunlu olacak" dedi.

Fransa’da gündem zorunlu askerlik

Avrupa’nın göbeğinde askerlik tartışması yaşanıyor. Seçim kampanyasında vaatleri arasında, “Bütün gençlere askeri yaşam deneyimi ve bilgilerini aktarmak istiyorum” diyerek oy toplamıştı. Macron’un bu vaadi geçtiğimiz hafta yeniden gündeme geldi.

Macron, geçtiğimiz hafta zorunlu askerin geri getirileceğini söyleyerek, 600.000-800.000 kişi arasında insanın en az 1 ay boyunca askere gideceğini açıkladı. Fakat bu açıklama başta Savunma Bakanı Florence Parly olmak üzere ülke genelinde büyük tepki çekti.

Parly, askerliğin zorunlu olmayacağını ve tercihe bağlı olarak gerçekleştirilmesi özelinde konuşmalar yaşandığını söylerken, bugün kendisini yalanlayan bir açıklama Macron’un sözcüsünden geldi. Fransa’da kendi yaş döneminde zorunlu askerlik kaldırıldığı için askerlik yapmayan ilk cumhurbaşkanı olan Macron’un sözcüsü, “Zorunlu askerlikten geri dönüş yok. Nisan ayında bu yasanın çerçevesi belirlenecek” ifadesini kullandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...