Reklamsız Sözcü

FT’den çarpıcı İran analizi

İngiliz Financial Times gazetesi, editoryal görüş yazısında, İran'da değişim umudunu hala en iyi Ruhani'nin temsil ettiğini, ABD ve İsrail'in protestolara yönelik tutumunun şahin kanada yarayacağını belirtti.

android-time 09:14
FT’den çarpıcı İran analizi
İngiliz Financial Times gazetesi, editoryal görüş yazısında, İran'da değişim umudunu hala en iyi Ruhani'nin temsil ettiğini, ABD ve İsrail'in protestolara yönelik tutumunun şahin kanada yarayacağını belirtti.

Tahran’a protestocuları dinleme çağrısı yapan gazete, AB’ye de ABD’nin yanında durmama çağrısı yaptı. İran’da Perşembe günü başlayan protestolar, ülkenin farklı kentlerine yayılarak devam ediyor.

Gösterilerde ölü sayısı 20’yi aştı. ABD Başkanı Donald Trump ve İsrailli yetkililer protestolara destek açıklaması yaptı.

“ŞAHİN KANAT ATEŞLE OYNUYOR”

FT, gösterilerde sertlik yanlılarının parmağının var gibi gözüktüğünü, şahin kanadın “ateşle oynadığını” yazdı.

İLGİLİ HABERİran'da neler oluyor? 'Ekonomik isyan mı, rejim içi güç kavgası mı?İran'da neler oluyor? 'Ekonomik isyan mı, rejim içi güç kavgası mı?

Diğer yandan gazete, dış güçlerin İran’ın iç işlerine karışmasının “akılsızca bir tutum olduğunu da” belirtti:

“Ruhani arada sıkışmış durumda. Bir taraftan kendi rejimindeki şahinler, diğer tarafta ABD Başkanı Donald Trump tarafından zayıflatılıyor. İran’a düşmanlığını gizlemeyen Trump, Twitter’da protestolara destek mesajları paylaştı. Bazı İsrailli siyasetçiler de destek açıklaması yaptı. Bu, akılsızcaydı. Dışarıdakilerin işlere karışması, sertlik yanlılarına baskı için muhteşem bir fırsat veriyor. Bu da Ruhani’yi daha fazla yıpratacaktır.

İLGİLİ HABERİran'da ekonomik isyan büyüyor, ölü sayısı durmaksızın artıyor! | Son dakika haberleriİran'da ekonomik isyan büyüyor, ölü sayısı durmaksızın artıyor! | Son dakika haberleri

“Ruhani, mevcut sistem içinde hala değişim için en iyi umudu temsil ediyor. Ancak, ortadaki dışa vurulmuş öfkenin gücü, hükümet için bir sinyal olmalı ve hükümet halkın meşru şikâyetlerine daha fazla yanıt vermeli. İranlılar sonuç görmek istiyor.

“AB, ABD’nin saldırganlığından etkilenmemeli. Cevap, Washington’daki birçoklarının yapmak istediği gibi, rejimi daha fazla sıkıştırmak olmamalı. Bağlantılı kalmak ve kademeli değişimi cesaretlendirmek daha akıllıca olacaktır.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more