Sözcü Plus Giriş

Guardian’dan Afrin analizi! Teröristlerin yeni taktiği bu mu olacak?

İngiliz Guardian gazetesi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Afrin kent merkezini ele geçirmesi sonrası, terör örgütü YPG/PYD'nin "gerilla savaşıyla" yanıt vermeye hazırlandığını yazdı.

07:50 -
Guardian’dan Afrin analizi! Teröristlerin yeni taktiği bu mu olacak?

BBC Türkçe’nin aktardığı, gazetenin Orta Doğu Muhabiri Martin Chulov imzalı habere göre, YPG’li bazı teröristler kent merkezinden çekilirken, bazıları ise TSK ve ÖSO güçlerine “vur-kaç tekniğiyle saldırma amacıyla Afrin’de kaldı”.

Afrin kent merkezinin 48 saatten kısa sürede düştüğüne dikkat çekilen haberde, buranın ancak uzun ve zorlu bir abluka sonucu alınabileceği beklentisinin de karşılıksız kaldığı belirtildi.


Afrin şehir merkezine Türk Bayrağının çekilmesi

YPG’nin çekilmesi ile Suriye Savaşı’nda yeni bir cephenin açıldığı belirtilen haberde, “Suriye’nin kuzeyi sadece ülkenin diğer yerlerinden göç eden insanlarla değil, aynı zamanda yabancı destekli isyancı gruplar, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın müttefikleri, bölgesel ve İslamcı güçlerle dolu” denildi.

Türkiye’nin Afrin’in düşmesiyle Suriye’nin kuzeyinde avantaj sağladığı görüşüne de yer verildi.

‘Ankara-Washington açmazı sürüyor’

Guardian’ın haberi şöyle devam etti:

“YPG’nin ikinci ve daha büyük kalesi, sınırdaki yaklaşık 480 kilometrelik alanı kaplıyor. Ankara, Kürtlerin aralarındaki mesafeyi kapamasını engellemek amacıyla, son 18 ayda arada kalan 93 kilometrelik alanda ağırlığını artırmaya çalıştı. Kürt gruplar da, Rus birliklerin iki yıl önce konuşlandığı Tel Rıfat’a geçti.”

YPG’nin Rusya’dan Afrin’de kendilerini savunmasını istediği belirtilen haberde, Moskova’nın bu çağrıyı reddettiği hatırlatıldı:

“Rusya ve ABD daha önce farklı nedenlerle YPG’yi desteklemiş ancak daha sonra Ankara’yla ilişkileri korumak amacıyla çatışmaların dışında kalmayı tercih etmişlerdi.

“Rusya ve Türkiye, Suriye üzerinden kendilerine bir yerleşme alanı bulmuşken, Ankara ve Washington arasındaki YPG açmazı ise sürüyor.”

Gıda yardımı zorlaşıyor

Habere göre, Afrin’den göç edenler büyük oranda Halep’in batısı ve kuzeyindeki kırsal bölgelere göç ederken, göç dalgası karşısında gıda yardımı giderek zorlaşıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı, hafta sonu ülkenin kuzeyindeki 24 bin kişiye yardım dağıtıldığını açıklamıştı.

İLGİLİ HABERAfrin'de tuzaklanan EYP patladı: 7 sivil, 4 ÖSO mensubu öldüAfrin'de tuzaklanan EYP patladı: 7 sivil, 4 ÖSO mensubu öldü İLGİLİ HABERDünya Afrin'i böyle duyurduDünya Afrin'i böyle duyurdu İLGİLİ HABERAfrin'den ilk görüntüler... Reuters böyle servis ettiAfrin'den ilk görüntüler... Reuters böyle servis etti
Son güncelleme: 11:15 19.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more