Hakim, Atilla’nın ‘davanın düşürülmesi’ talebini resmen reddetti

New York’ta “Zarrab Davası” olarak başlayan, ancak Reza Zarrab’ın itirafçı olmasından sonra Halkbank eski Genel Müdürü Hakan Atilla’nın yargılandığı davada, Atilla’nın serbest kalmak için son umudu da söndü.

Hakim, Atilla’nın ‘davanın düşürülmesi’ talebini resmen reddetti

Atilla'nın avukatları 15 Aralık'ta, dava duruşmaları New York'ta devam ederken verdikleri dilekçe ile, savcılığın Atilla'yı suçlayacak yeterli kanıt ortaya koyamadıklarını vurgulayarak, davanın düşürülmesini talep etmişlerdi. Hakim Richard Berman ise, bu dilekçe hakkındaki kararını, “dava sona erip, tüm kanıtların ortaya çıkması ve jürinin karar vermesinin ertesine” bırakma hakkını kullanacağını açıklamıştı. Jüri, Mehmet Hakan Atilla'yı yargılama sonunnda suçlandığı 6 suçun, beşinden ‘suçlu” bulmuştu.

Reza Sarraf savunma verecek, Mehmet Hakan Atilla yeniden hakim karşısına çıkacak İlginizi Çekebilir Reza Sarraf savunma verecek, Mehmet Hakan Atilla yeniden hakim karşısına çıkacak

Hakim Berman, duruşmalar devam ederken ertelediği, “davanın düşürülmesi dilekçesine” ilişkin o kararını dün açıkladı. Kararında, “mantıklı bir jürinin, Atilla'yı herhangi bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde suçlu bulması için yeterli delil olduğunu” vurgulayan Hakim Berman, davanın düşürülmesi dilekçesini resmen reddetti.a

REZA'NIN ÇİZDİĞİ ŞEMALARI KARARINA DAYANAK GÖSTERDİ

Hakim Berman, Reza Zarrab'ın duruşmalar sürerken jüri önünde, ABD'nin İran yaptırımlarını nasıl deldiklerine ilişkin çizdiği şemaları da kararına dayanak olarak gösterdi.

Berman, 28 sayfalık kararında, duruşma sırasında aralarında ABD Hazine Bakanlığı eski Müsteşarı Cohen ve ABD'nin yaptırımların uygulanmasından sorumlu dairesi (OFAC) eski Başkanı Adam Szubin'in Atilla aleyhine tanıklıklarından da alıntılar yaptı.

Berman, kararında en çok alıntıyı ise Reza Zarrab'ın duruşma sırasında jüri önünde verdiği ifadelerden yaptı. Kararda, Zarrab'ın Atilla'nın “Halkbank içinde ABD yaptırımlarının nasıl işlediğini en iyi bilen kişi” olduğuna dair ifadesine ve Atilla'nın, yaptırımları Halkbank üzerinden delmek için kurulan şemaya Atilla'nın da katkı sağladığına ilişkin ifadelerine özel vurgu yapıldı.

b

REZA ZARRAB'IN YAPTIRIMLARI DELMEK İÇİN KURDUĞU SİSTEMİ ORTAYA KOYMAK İÇİN, NEW YORK'TAKİ DAVA SIRASINDA JÜRİ ÖNÜNDE ÇİZDİĞİ ŞEMALAR

ESKİ BAKAN ÇAĞLAYAN VE HALKBANK ESKİ GENEL MÜDÜRÜ ASLAN'A RÜŞVETLER DE KARARA GİRDİ

Hakim Berman'ın kararında,  Zarrab'ın ifadelerine dayanarak AKP'li eski Bakan Zafer Çağlayan ve Halkbank Eski Genel Müdürü Süleyman Aslan'a verdiği rüşvetlere de atıf yaptı. Hakim, Zarrab'ın ifadesine dayanarak, Çağlayan'ın 45 ila 50 milyon Euro, 7 milyon ABD Doları ve 2 milyon 465 bin TL rüşvet verdiğini, Aslan'a bir kerede 2 milyon Euro rüşvet verdiğini de kararına geçirdi. Yargıcın 28 sayfalık kararında, Atilla'nın ise Zarrab'dan rüşvet almadığı da kayıtlara geçirildi.

Zarrab-Atilla davasının savcısı New York Times'a konuştu İlginizi Çekebilir Zarrab-Atilla davasının savcısı New York Times'a konuştu

ATİLLA HAKKINDAKİ KARAR 11 NİSAN'DA

Hakim Berman'ın, davanın düşürülmesine ilişkin bu kararının ardından, sırada Hakan Atilla'nın jüri tarafından suçlu bulunduğu 5 suça ilişkin ne kadar ceza alacağına ilişkin karara geldi.

Hakim Berman, ceza kararını 11 Nisan'a koyduğu duruşmada açıklayacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...