Sözcü Plus Giriş

Hawking’e veda… Binlerce kişi törene akın etti

14 Mart'ta 76 yaşında hayatını kaybeden İngiliz evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking sonsuzluğa uğurlanıyor. Hawking için Cambridge'te düzenlenen cenaze törenine binlerce kişi akın etti. Törene katılan isimler arasında birçok ünlü isim de yer aldı.

Sozcu.com.tr
17:27 -
Hawking’e veda… Binlerce kişi törene akın etti

Hayatı filmlere ve kitaplara konu olan İngiliz bilim insanı Stephen Hawking için ömrünün büyük bölümünü geçirdiği Cambridge’te tören düzenleniyor.

2018-03-31t131151z_263247330_rc1835083fe0_rtrmadp_3_people-hawking-funeral

Ateist olduğu bilinen Hawking için Great St Mary’s Church’te düzenlenen tören ailesinin isteği üzerine organize edildi. Çok sayıda kişinin Hawking’i uğurlamak ve saygılarını göstermek isteyeceğini düşünen aile üyeleri bu yönde bir karar aldı.

2018-03-31t133029z_110780332_rc12b0acb4d0_rtrmadp_3_people-hawking-funeral

Sabah saatlerinden itibaren binlerce kişi kilisenin etrafında toplanmaya başlarken, ünlü isimler de bir bir şehre geldi. Hawking’in hayatını konu alan The Theory of Everything filminde ünlü bilim insanını canlandıran Eddie Redmayne törene gelen ilk ünlü oldu.

Eddie Redmayne

Eddie Redmayne

Aynı filmde Hawking’in eski eşi Jane Hawking’i canlandıran Felicity Jones da nişanlısıyla birlikte kiliseye geldi.

Felicity Jones ve nişanlısı.

Felicity Jones ve nişanlısı.

Hawking’in külleri törenin ardından Westminster Abbey’de Isaac Newton ve Charles Darwin’in mezarlarının yanına dökülecek.

Jane Hawking ve oğlu Timothy

Jane Hawking ve oğlu Timothy

Ünlü fizikçi en son 25 Kasım tarihinde Vatikan’da “Evrenin Kaynağı” başlıklı bir konferans vermiş ve Papa Francis ile görüşmüştü. 1942 yılında İngiltere’nin Oxford kentinde doğan Steven Hawking, kuantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı çok kapsamlı çalışmalarla tanınıyordu.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more