Hollanda ‘soykırım’ demeyecek

Hollanda'da parlamento bugün 'Ermeni Soykırımı'nı tanımayı görüşecek ve oylamaya sunacak. Hollanda hükümeti, parlamento tarafından kabul edilse bile, 1915olaylarını "soykırım" olarak tanınmayacak.

Hollanda ‘soykırım’ demeyecek

Hükümete göre, 1915 olayları Birleşmiş Milletler (BM) ve bilim insanlarının soykırım tanımlamasına uymuyor. İktidar ortağı partilerden Hıristiyan Birliği (CU) tarafından hazırlanan ve parlamento çoğunluğunca desteklenen “Ermeni soykırımının tanınması” önerisi, Perşembe öğleden sonra parlamento gündemine geliyor.

Türkiye kökenli siyasetçilerin kurduğu DENK dışındaki bütün siyasi partiler, öneriye destek veriyor.

Öneri, “soykırımın tanınması ve 24 Nisan’daki anma törenleri için Ermenistan’ın başkenti Erivan’a bakan düzeyinde temsilci gönderilmesini” öngörüyor.

Hükümet ‘soykırım’ demeyecek

Hollanda hükümeti, anma törenlerine üst düzey temsilci göndermeye sıcak bakıyor. Ancak parlamento kabul etse bile hükümet, 1915 olaylarından “soykırım” diye söz etmeyecek.

Telegraaf gazetesine bilgi veren hükümet kaynakları, sözde soykırımın tanınması ve uluslararası mahkemeler tarafından yargılanması için BM ve bilim insanlarının tek ve net tanımı gerektiğini vurguladı.

Hollanda hükümetine göre, 1915 olayları, “soykırım kriterlerine” uymuyor.

Lahey’de geçen hafta gündeme gelen öneri üzerine, Hollanda’nın Ankara’daki maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak, “Tarihsel olayları siyasallaştırmamaları” istenmişti.

Ankara, Ermeni iddialarına ilişkin açık, bağımsız bir ortak komisyon kurulması önerisini yinelemişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...