Sözcü Plus Giriş

ABD uçakları Japonya açıklarında havada çarpıştı

ABD deniz piyadelerine ait iki uçak havada çarpışarak Japonya açıklarında denize düştü. ABD'li yetkililer beş deniz piyadesinin kaybolduğu kazanın havada yakıt ikmali sırasında meydana gelmiş olabileceğini belirtiyor.

Sozcu.com.tr
10:08 -
ABD uçakları Japonya açıklarında havada çarpıştı

Japonya Savunma Bakanlığı çarpışan F/A-18 Hornet savaş uçağı ve KC-130 Hercules tanker uçağında bulunan yedi personelden ikisinin bulunduğunu açıkladı.

Bakanlık bulunan askerlerden birinin iyi durumda olduğunu, ikincisinin ise kazadan 10 saat sonra bulunduğunu belirtti. İkinci askerin durumu hakkında bilgi verilmedi. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

ABD deniz piyadeleri karargahından yapılan açıklamaya göre kaza Çarşamba günü Japonya kıyılarının yaklaşık 320 kilometre açığında meydana geldi. Açıklamada eğitim sırasında bir “aksilik” yaşandığı ifade edildi ve ayrıntı verilmedi. Adının açıklanmasını istemeyen ABD’li bir yetkili olayın havada yakıt ikmali eğitimi sırasında meydana geldiğini belirtti.

Olay, son yıllarda ABD silahlı kuvvetlerindeki sayıları giderek artan havacılık kazalarına bir yenisini ekledi. The Military Times’da bu yıl yayınlanan verilere göre 2013 ile 2017 yılları arasında havacılık kazaları yüzde 40 arttı, kazalarda en az 133 askeri kuvvetler mensubu hayatını kaybetti.

Son güncelleme: 10:11 06.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more