İngiliz bakandan Türkiye itirafı… Hata yaptık

İngiltere'nin Çevre Bakanı olarak görev yapan Michael Gove, İngiltere'nin AB'den ayrılma süreci sırasında aşırı sağcıların oyunu almak için, "Türkiye de AB üyesi olacak" şeklinde kampanya yapılmasının bir hata olduğunu söyledi. Gove, korku kampanyasının yanlış olduğunu dile getirdi.

İngiliz bakandan Türkiye itirafı… Hata yaptık

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma süreci sancılı bir biçimde ilerliyor. Brexit olarak da bilinen bu süreçte İngiltere’nin AB’den ayrılmasını destekleyen İngiltere’nin Çevre Bakanı Michael Gove açıklamalarda bulundu. Gove, İngiltere’nin ayrılma süreci boyunca referandumda aşırı sağcı kitlenin oylarını almak için, “Türkiye Avrupa Birliği üyesi olacak” şeklindeki kampanyanın hatalı olduğunu söyledi.

İngiltere’nin saygın medya kuruluşu Independent’ta yer alan haberde dönemin İngiltere Başbakanı David Cameron’ın Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediği hatırlatılırken, Cameron’ın açıklamalarının bu kampanya boyunca kullanıldığı belirtilmişti.

İngiliz basınında korkutan iddia: Beyaz Dul, Türkiye'yi de hedef aldı İlginizi Çekebilir İngiliz basınında korkutan iddia: Beyaz Dul, Türkiye'yi de hedef aldı

Açıklamalarda bulunan Gove, “Eğer Brexit’ten ayrılma kampanyası bana kalsaydı işler biraz daha farklı olurdu. Geçmişe dönüp söylediklerime bakarak ifadelerimin o dönem için doğru olup olmadığına bakmak gerekirdi. 77 milyon Türk vatandaşının vizesiz seyahat etmesinin bizim güvenlik sorunlarımız için ne gibi etkisi olacağını görmek biraz zor” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...